Uniwersytet Poznański świętuje 105 lat: hołd dla Profesor Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej

Poznań rozpoczął obchody 105. rocznicy istnienia Uniwersytetu Poznańskiego. Dziś cztery prestiżowe uczelnie: UAM, UPP, UMP i AWF, które powstały z Uniwersytetu Poznańskiego, wspólnie rozpoczęły świętowanie. Pierwszym wyrazem uznania było nadanie imienia prof. Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej jednej z sal w Collegium Minus. Była ona pierwszą kobietą, która w II Rzeczypospolitej otrzymała tytuł profesora.

 

Profesor Dobrzyńska-Rybicka (1868-1958) odegrała kluczową rolę w formowaniu Wszechnicy Piastowskiej, późniejszego Uniwersytetu Poznańskiego. Jako jedna z pionierek, otworzyła drogę dla kolejnych pokoleń wykształconych kobiet. Była członkinią pierwszej fali kobiet, które pomimo przeciwności losu zdobyły akademickie wykształcenie. Jej studia w Zurychu, Paryżu, Oksfordzie i Leuven (gdzie niechętnie przyjmowano kobiety) stanowiły przełom, a jej naukowa praca dotyczyła historii filozofii, etyki, psychologii i później socjologii. Angażowała się w walkę o równouprawnienie kobiet w życiu politycznym i zawodowym, współtworząc Naczelną Organizację Kobiet oraz działając w kilku kobiecych stowarzyszeniach.

Jej dziedzictwo jest pielęgnowane w poznańskim oddziale Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz w Bibliotece PTPN, a dwie teczki dotyczące jej pracy znajdują się w Archiwum UAM. Jej imię nosi także jedna z ulic w Poznaniu, na Strzeszynie.

Odsłonięciu tablicy towarzyszyło seminarium naukowe pod hasłem „105 lat Uniwersytetu Poznańskiego; pamiętając o przyszłości, patrzymy w przyszłość”. W trzech panelach omawiano kwestie kobiet w nauce i dydaktyce na uniwersytetach w XXI wieku, przyszłość nauki i dydaktyki akademickiej oraz studentów w uniwersyteckim środowisku w XXI wieku.

Jutro, 7 maja, uczelnie będą kontynuować uroczystości. O godzinie 14:30 odbędzie się przemarsz władz rektorskich i senatów UAM, UMP, UPP i AWF z ulicy Mielżyńskiego przez Gwarną i Świętego Marcina na Plac Mickiewicza. Tam rektorzy złożą wieńce pod pomnikiem Adama Mickiewicza, po czym rozpocznie się wspólne posiedzenie senatów wszystkich uczelni w Auli UAM. Ponadto, odsłonięta zostanie kopia tablicy poświęconej pierwszemu Rektorowi Uniwersytetu Poznańskiego, Profesorowi Heliodorowi Święcickiemu, która zaginęła w czasie II wojny światowej.