Na to większość z nas czekała latami. Nad Wartą pojawiły się leżaki

Słoneczna pogoda przyciąga nad brzegi Warty tłumy. Teraz mieszkańcy i turyści mogą zrelaksować się nad rzeką na nowych leżakach. Można je znaleźć w okolicach mostów Rocha i Królowej Jadwigi.

W tym tygodniu nadwarciańską infrastrukturę uzupełniły wykonane z drewna stacjonarne leżaki. Można na nich wypocząć i cieszyć się słońcem w najchętniej odwiedzanych rejonach po obu stronach rzeki – między rozwidleniem Warty i Cybiny a mostem Królowej Jadwigi.

Tereny nadwarciańskiej oprócz relaksu na nowych leżakach oferują też dużo atrakcji dla amatorów aktywnego wypoczynku. Od lat furorę robi Wartostrada. Wzdłuż rzeki – pomiedzy mostami Rocha i Królowej Jadwigi – można też skorzystać z siłowni zewnętrznej albo – w okolicach mostu Lecha od strony ul. Hlonda – ścianki wspinaczkowej.

W tym sezonie, jak zawsze nie zabraknie tramwaju wodnego, który kursować będzie po rzece od 18 maja. Rejsy odbywać się będą w weekendy na dwóch trasach. Od 1 czerwca w Starym Porcie będzie funkcjonować tymczasowa przystań rzeczna, w której za darmo można zacumować łódź. Również od tego dnia będzie można skorzystać z wypożyczalni motorówek. 

W ubiegłym roku zakończyła się rewaloryzacja brzegów Warty. Realizowana wspólnie przez Miasto i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie inwestycja dotyczyła odcinka między mostami Przemysła I a rozwidleniem Warty i Cybiny. To łącznie 5 km na obu stronach rzeki. Prace polegały na modernizacji zabezpieczeń brzegowych. Betonowe płyty zastąpione są przepuszczalnymi umocnieniami w postaci koszy i materaców gabionowych wypełnionych kamieniem naturalnym i humusem, które następnie pokryto zielenią. Zmiany te chronią brzegi przed erozją oraz zwiększają potencjał retencji gruntowej. W ramach inwestycji wyremontowano także m.in. schody, tarasy oraz ścieżki.

Dolina Warty to bogaty ekosystem. Dlatego od Bramy Poznania, wzdłuż rzeki Cybiny i Wartostrady, w kierunku północnym mieszkańcy i turyści mogą korzystać ze ścieżki przyrodniczej. To teren dzikiej natury, w którym jak w soczewce można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka. Ścieżka prowadzi przez 12 oznakowanych punktów-przystanków, z których każdy porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem

W okolicach Bramy Poznania można też odwiedzić Rzeczny Ogród Ekoedukacji i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. To miejsca zabawy i spędzania wolnego czasu pośród  miejskiej przyrody oraz edukacji ekologicznej, prowadzonej w atrakcyjny sposób.

Jak co roku Miasto wynajmuje także nadrzeczne tereny najemcom. Dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne wydarzenia muzyczne, wystawy oraz warsztaty. Więcej na temat tegorocznego sezonu nad Wartą można przeczytać na stronie poznan.pl