Polscy kajakarze triumfują na Pucharze Świata w Poznaniu: grad medali dla biało-czerwonych

Reprezentanci Polski w kajakarstwie zdobyli aż czternaście medali podczas drugiego dnia Pucharu Świata rozgrywanego na Torze Regatowym Malta w Poznaniu, udowadniając, że wciąż należą do ścisłej światowej czołówki. Złote medale wywalczyli Oleksii Koliadych, Sławomir Witczak oraz Martyna Klatt i Jakub Stepun, a niespodziankę w olimpijskiej konkurencji K2 500 metrów kobiet sprawiły Dominika Putto i Justyna Iskrzycka, które zajęły trzecie miejsce.

Już piątkowe eliminacje zapowiadały wielkie emocje i dawały nadzieję na sukcesy w sobotnich finałach. Pierwszy medalowy wyścig przyniósł radość polskim kibicom zgromadzonym licznie wokół toru regatowego. „Atomówki” – Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto i Adrianna Kąkol – w konkurencji K4 500 metrów zajęły trzecie miejsce, ustępując jedynie Chinkom i Nowozelandkom. Koleżanki z reprezentacji, Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Olszewska i Helena Wiśniewska, uplasowały się na piątym miejscu.

W konkurencji K4 500 metrów mężczyzn, pierwsza osada w składzie Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Piotr Morawski i Sławomir Witczak, znalazła się tuż za podium, a młodzieżowa drużyna z Wojciechem Pilarzem, Valerii Vichevem, Wiktorem Leszczyńskim i Jarosławem Kajdankiem zajęła piąte miejsce.

W konkurencji C2 500 metrów kanadyjkarze dorzucili dwa medale do dorobku Polaków. Srebro zdobyli Wiktor Głazunow i Arsen Śliwiński, a brąz Aleksander Kitewski i Oleksii Koliadych. W kobiecym finale tej samej konkurencji czwarte miejsce zajęły Katarzyna Szperkiewicz i Patrycja Mendelska, a piąte Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak.

Chińczycy byli jedynymi groźnymi konkurentami, na których się nastawialiśmy. Wygrali, więc czujemy niedosyt. Po to są PŚ, żeby popełniać błędy i wyciągać wnioski, aby później na głównych imprezach pokazywać się z jak najlepszej strony – powiedział Śliwiński, który wraz z Głazunowem planuje walczyć o medal na Mistrzostwach Europy w Szeged.

Podczas przedpołudniowej sesji Polacy zdobyli kolejne medale w konkurencjach nieolimpijskich. Martyna Klatt i Jakub Stepun zdobyli złoto w mikście K2 500 metrów, a Paulina Grzelkiewicz była trzecia w C1 1000 metrów kobiet.

Na koniec sesji popołudniowej mężczyźni ponownie stanęli na podium. Oleksii Koliadych triumfował w finale C1 200 metrów, dystansując rywali w drugiej połowie biegu. Aleksander Kitewski zdobył brąz w tej samej konkurencji, a jego młodszy brat, Juliusz Kitewski, zajął trzecie miejsce w C1 500 metrów.

Sławomir Witczak w K1 500 metrów dopłynął do mety ex aequo z Portugalczykiem Fernando Pimentą. Polscy kadrowicze, Jakub Stepun i Przemysław Korsak, zdobyli swój pierwszy brązowy medal PŚ w K2 500 metrów, a Wiktor Leszczyński i Wojciech Pilarz zajęli piąte miejsce.

Łącznie polscy kajakarze zdobyli w sobotę czternaście medali: trzy złote, dwa srebrne i dziewięć brązowych. Dziś ostatni dzień Pucharu Świata w kajakarstwie w Poznaniu. Pierwsze biegi na torze regatowym Malta rozpoczną się o 8:30, a finały A z udziałem Polaków o 10:34. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.