Stomatologia Persona: implanty zębów a zdrowie całego organizmu

Brak nawet jednego zęba utrudnia spożywanie pokarmów, pogarsza wymowę i powoduje zniszczenie kolejnych zębów. To duże obciążenie dla organizmu, które z czasem może prowadzić do wielu chorób. Na szczęście dostępne współcześnie implanty zębowe są w stanie zapobiec tym problemom.

Brak w uzębieniu – co dalej?

Zęby tracimy z różnych powodów. Najczęściej są to choroby (np. próchnica) o stopniu zaawansowania uniemożliwiającym dalsze leczenie. Jednak wbrew pozorom samo usunięcie zęba nie rozwiązuje problemu. Powstały ubytek trzeba jak najszybciej uzupełnić za pomocą implantu. W innym wypadku pozostawiona luka wywoła szereg zmian, w tym m.in.:

  • Ścieranie i przemieszczanie się pozostałych zębów – utrata choćby jednego zęba, zwłaszcza bocznego, zaburza symetrię nacisku na pozostałe i prowadzi do ich szybszego ścierania. Ponadto zęby „dążą” do wypełnienia luki, przesuwając się w kierunku wolnej przestrzeni. Przekrzywione i niestabilne są bardziej podatne na uszkodzenia. Brak zębów, w szczególności trzonowych, prowadzi do przeciążeń stawów skroniowo-żuchwowych, które objawią się pod postacią bólu głowy, szumu w uszach, a także nieświadomego zaciskania i zgrzytania zębami czyli tzw. bruksizmu.
  • Wady wymowy – przemieszczające się i przekrzywione zęby powodują wady zgryzu i idące za tym wady wymowy (np. seplenienie).
  • Problemy żołądkowe i choroby układu pokarmowego – zmniejszona liczba zębów pogarsza jakość przeżuwania. Niedokładnie pogryziony pokarm obciąża układ pokarmowy, wywołując m.in. wzdęcia i bóle brzucha. Może nawet ograniczać przyswajalność witamin i minerałów z pożywienia.
  • Zanik kostny – w miejscu wyrwanego zęba następuje stopniowy zanik tkanki kostnej. To oznacza nie tylko dalszą, poważną zmianę w budowie i wyglądzie szczęki lub żuchwy, ale też dłuższe i kosztowniejsze leczenie, bo w takiej sytuacji dentysta musi najpierw zregenerować kostny ubytek.
  • Niekorzystna zmiana rysów twarzy brak nawet jednego zęba trzonowego zachęca do przeżuwania pokarmu drugą stroną szczęki. W rezultacie częściej użytkowana strona staje się bardziej umięśniona, a jej zęby szybciej ulegają starciu. To prowadzi do asymetrii i pogorszenia wyglądu twarzy. Zmiana jest tym poważniejsza, im więcej zębów usunięto i im dłużej zwlekano z wypełnieniem ubytku.

Czym są i jak działają implanty zębów?

Implanty zębowe to nowoczesne i trwałe zamienniki utraconych korzeni zębów. Przyjmują postać niewielkiej śruby, umieszczanej w kości i dziąśle. Ich zadaniem jest wypełnić powstały ubytek i stworzyć fundament pod zakładaną w następnej kolejności koronę zębową. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, najczęściej tytanu, są bardzo trwałe i dobrze przyjmowane przez organizm. Prawidłowo założone i starannie pielęgnowane mogą posłużyć przez całe życie. 

Jak przebiega wszczepienie implantu zęba krok po kroku?

*Plan leczenia omawiany na przykładzie gabinetu stomatologicznego w Poznaniu: Stomatologia Persona.

Pierwszy krok to wizyta u stomatologa. Lekarz w ramach tzw. konsultacji implantologicznej przeprowadza szczegółowy wywiad i tworzy plan leczenia z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Na tym etapie zwykle jest potrzebna diagnostyka RTG, czyli zrobienie zdjęcia całego lub częściowego uzębienia przy użyciu aparatu tomograficznego. Stomatologia Persona w Poznaniu ma własny, nowoczesny sprzęt, co usprawnia cały proces leczenia. Stomatolog może też na tym etapie przygotować wycisk pod przyszłą koronę tymczasową, zakładaną już po wygojeniu się implantu.

Drugi krok to implantologia, czyli wstawienie implantu. Po przygotowaniu gabinetu na jałowo i podaniu znieczulenia pacjentowi, lekarz dentysta zajmujący się chirurgią nacina dziąsło w bardzo niewielkim zakresie (nacięcie 2 mm) i przy pomocy nawigacji cyfrowej oraz odpowiedniego wiertła przygotowuje otwór pod wszczep. Następnie umieszcza implant w otworze, starając się, by zabieg był jak najmniej inwazyjny. Na końcu zszywa ranę. Całość zabiegu w przypadku jednego punktu trwa zwykle około 30-60 minut.

Trzeci etap to czas zrastania się tkanki kostnej z implantem. W zależności od kondycji zdrowotnej trwa kilka lub kilkanaście tygodni. Co ważne, 7-14 dni po zabiegu konieczna jest wizyta kontrolna, w trakcie której lekarz zdejmuje szwy i sprawdza stan pacjenta.

Czwarty etap to odsłonięcie implantu i wkręcenie tzw. śruby gojącej. Jej zadaniem jest przygotować dziąsło pod przyszłą koronę protetyczną na implancie.

Piąty etap – odbudowa protetyczna – następuje około dwa tygodnie po wkręceniu śruby gojącej. W tym kroku od Pacjenta pobierane są wyciski lub wykonywane są skany jamy ustnej, które posłużą technikowi dentystycznemu do wykonania korony protetycznej imitującej górną, widoczną część zęba. W gabinecie Stomatologia Persona specjalista z bardzo dużą starannością dopasowuje wygląd, kształt i rozmiar korony do otoczenia w jamie ustnej, nadając koronie charakter anatomiczny. Pomaga w tym posiadanie własnej pracowni protetycznej, dzięki której Stomatologia Persona ma pełną kontrolę nad procesem powstawania korony.

Podsumowanie

Każdy, nawet pojedynczy brak w uzębieniu stwarza ryzyko wystąpienia wielu problemów – estetycznych i zdrowotnych. Warto temu zapobiec i możliwie najszybciej zdecydować się na implant zęba w gabinecie o potwierdzonym doświadczeniu implantologicznym i z nowoczesnym zapleczem sprzętowym. Wybór dobrego miejsca to gwarancja zarówno sprawniejszego przebiegu leczenia, jak i mniejszego stresu.

Więcej informacji i zapisy:

Stomatologia Persona

ul. Palacza 147, Poznań, Grunwald

Adres e-mail: stomatologia@persona.pl

Numer tel. 61 307 0 307

www.persona.pl