Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka za kilka dni przyjmie pierwszych pacjentów

Już w przyszłym tygodniu w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka pojawią się pierwsi pacjenci. To nowoczesna placówka, która ma zapewnić kompleksową opiekę zdrowotną na wysokim poziomie dla najmłodszych chorych, a zarazem stworzyć komfortowe warunki dla ich rodziców i opiekunów. To pierwszy od dziesięcioleci obiekt szpitalny w Poznaniu, który został wybudowany od podstaw.

 

O potrzebie budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka mówiło się od lat. Wskazywano na potrzebę utworzenia placówki, która zapewni kompleksową opiekę nad najmłodszymi pacjentami z regionu w jednym miejscu. Teraz obiekt jest już gotowy i za kilka dni przyjmie pierwszych chorych.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka powstało przy ul. Wrzoska, w okolicy szpitala Wojewódzkiego oraz Szpitala MSW, tworząc „dzielnicę szpitalną”. To dobre rozwiązanie, które zapewnia współpracę poszczególnych placówek, wraz z lądowiskiem dla transportu lotniczego.

W Centrum znajdują się 354 łóżka dla małych pacjentów. Dostępne są pokoje jednoosobowe dla dzieci i ich opiekunów. W obiekcie wydzielono dwie części. Jedna to oddziały łóżkowe, a drugą stanowi zespół oddziałów diagnostyczno-ratunkowo-zabiegowych. Oba są połączone wspólną przestrzenią komunikacyjną.

Część z oddziałami łóżkowymi ma kształt „H”. W drugiej części zlokalizowano m.in. SOR, diagnostykę obrazową oraz izbę przyjęć, a także pomieszczenia administracji.

Blok operacyjny składa się z pięciu w pełni zautomatyzowanych sal, w których zainstalowano sprzęt pozwalający na transmisję wykonywanych operacji, co będzie przydatne m.in. w Centrum Dydaktycznym.

Placówka jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. W szpitalu zastosowano m.in. pocztę pneumatyczną oraz aptekę-robota, która automatycznie rozdziela leki dla pacjentów.

W Centrum znajduje się również kuchnia, szkoła, kantyna i laboratoria.

Jak przyznaje marszałek województwa, Marek Woźniak, obecnie jedyną obawą samorządu jest kwestia kadry, szczególnie w perspektywie najbliższych lat. Zaznaczył jednocześnie, że liczy na „transfery” specjalistów z Ukrainy, którzy mogliby wzbogacić kadrę Centrum.

W placówce od kilku dni działa już administracja WCZD. W najbliższy poniedziałek, 11 kwietnia, działalność rozpocznie zespół poradni specjalistycznych, a dzień później do szpitala przyjęci będą pierwsi pacjenci. Najpierw będą to dzieci mniejsze i z oddziału zakaźnego ze szpitala przy ul. Nowowiejskiego. Pod koniec kwietnia przeniesione zostaną izba przyjęć oraz wszystkie oddziały ze szpitala przy ul. Krysiewicza.

Całkowita wartość projektu 459 033 762,00 zł (237 055 731,67 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO 2014-2020, 120 590 416,65 zł to wkład własny z budżetu Województwa Wielkopolskiego, 101 387 613,68 zł to środki finansowe pochodzące z budżetu państwa). Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest firma Warbud SA, która odpowiada też za wyposażenie obiektu m.in. w aparaturę medyczną, kompleksowe zagospodarowanie działki, budowę parkingu na 425 miejsc oraz układu dróg wewnętrznych, przebudowę dojazdowej ulicy Adama Wrzoska i placów rekreacyjnych, a także realizację przestrzeni terenów zielonych.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna była samorządowa spółka Szpitale Wielkopolski.