Poznań pożegnał Zenona Wechmanna. Uczestnik Poznańskiego Czerwca ’56 spoczął na Cmentarzu Junikowo

Na Cmentarzu Junikowo, odbyły się uroczystości pogrzebowe Zenona Wechmanna, zasłużonego mieszkańca Poznania oraz uczestnika Powstania Czerwca ’56. W ceremonii udział wzięli nie tylko członkowie rodziny, ale także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Wśród obecnych byli między innymi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz.

 

Prezydent Jaśkowiak w swoim przemówieniu podkreślił wyjątkową odwagę i niezłomność Wechmanna.

 „Odwaga chwili bywa bardzo cenna, lecz prawdziwie bezcenna jest odwaga życia – mówił prezydent. – Chylę czoło przed Tobą, Majorze! Swoim długim, dramatycznym, niezwykłym życiem dałeś świadectwo, że w człowieku istnieją siły, których zło nie pokona, że ani przemoc, ani oportunizm nie będą panoszyły się bez końca. Teraz odchodzisz, lecz pamięć o Tobie pozostanie – nasz drogowskaz, nasza inspiracja, nasza wiara, że człowieczeństwo nie zginęło.”

W ceremonii uczestniczyła także Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania, Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska, Marek Woźniak, marszałek województwa, a także przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego oraz środowisk kombatanckich. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Zenon Wechmann urodził się 25 października 1927 roku w Poznaniu. Już jako młody chłopiec angażował się w działalność harcerską. W czasie okupacji niemieckiej pracował przymusowo w zakładach „Centra” w Poznaniu, jednocześnie uczestnicząc w tajnych kompletach i działalności patriotycznej.

Po wojnie Wechmann kontynuował naukę oraz aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Sprzeciwił się likwidacji ZHP przez władze PRL i włączeniu zuchów do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. W latach 1950-1952 prowadził działalność konspiracyjną, co doprowadziło do jego aresztowania w 1952 roku. Zenon Wechmann został skazany na 7 lat więzienia, a karę odbywał w Rawiczu, Potulicach oraz Piechcinie-Bielawach, gdzie był poddawany torturom.

Mimo ciężkich przeżyć w więzieniach, Wechmann nie zaprzestał działalności niepodległościowej. Brał aktywny udział w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 roku, a w czasie stanu wojennego wspierał internowanych i ich rodziny, kolportując niezależne wydawnictwa i uczestnicząc w manifestacjach.

Był zaangażowany w działalność Wielkopolskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939-1956, gdzie pełnił funkcje wiceprezesa i prezesa. Przewodniczył również Wojewódzkiej Radzie Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Za swoje zasługi na rzecz wolności i pamięci historycznej, Zenon Wechmann został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności w 2016 roku oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski w 2023 roku. W 2018 roku Rada Miasta Poznania nadała mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Poznania”.

Zenon Wechmann zmarł 21 maja 2024 roku w wieku 96 lat, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w historii Polski oraz sercach wielu ludzi.