Poznań wysoko wśród światowych metropolii w rankingu ekonomicznym niezależnej agencji

Poznań znalazł się wśród najlepszych metropolii na świecie, jednocześnie zajmując pierwsze miejsce wśród polskich miast. Co docenili analitycy Oxford Economics?

 

Oxford Economics jest niezależną agencją doradztwa ekonomicznego, która przeprowadza badania w miastach i metropoliach na całym świecie, analizując poszczególne aspekty ekonomiczne.

W najnowszym raporcie badaniu poddano 1000 metropolii z różnych stron świata, które oceniano w ramach pięciu kategorii: ekonomia, kapitał ludzki, jakość życia, środowisko, administracja. Wśród nich znalazło się 11 polskich miast.

Poznań okazał się być najlepszy w Polsce w kategorii „ekonomia”, jednocześnie zajmując 174. miejsce spośród wszystkich badanych metropolii. Pod uwagę brano m.in. wielkość i wzrost PKB, zatrudnienie, stabilność i różnorodność gospodarczą oraz wskaźnik PKB na osobę.

Zdaniem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta stolicy Wielkopolski, wysoki wynik podkreśla silną pozycję Poznania, jako miasta z dużym potencjałem inwestycyjnym i miejscem ciekawym dla przedsiębiorców.

W klasyfikacji ogólnej raportu “Global Cities Index” Poznań zajął 2. miejsce wśród polskich miast (po Warszawie) i 210. w całym rankingu.