Panele dyskusyjne, spotkania z autorami, zwiedzania z przewodnikiem – co czeka na uczestników Festiwalu Ludzie Książki?

Już jutro, 7 czerwca, w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu startuje trzecia edycja Festiwalu Ludzie Książki. Przez dwa dni, 7 i 8 czerwca, miłośnicy literatury będą mogli uczestniczyć w serii wydarzeń poświęconych pracy osób związanych z książkami, takich jak biografiści, tłumacze i autorzy.

 

Festiwal otworzy panel dyskusyjny pt. “Sztuczna inteligencja w świecie książki”. Eksperci porozmawiają o roli AI w literaturze, wyzwaniach dla wydawców i autorów oraz kwestiach praw autorskich. W panelu wezmą udział Sylwia Błach (pisarka i informatyczka), Piotr Bojarski (pisarz i kierownik Centrum Szyfrów Enigma) oraz Adrian Tomczyk (Wydawnictwo Świat Książki). Dyskusję poprowadzi Izabela Sadowska, prezeska serwisu Lubimy Czytać.

Podczas festiwalu odbędą się także spotkania z autorami. Magda Jaros, autorka biografii Romana Wilhelmiego pt. “Anioł i twardziel”, podzieli się historią życia znanego aktora. Spotkanie poprowadzi Joanna Divina. Jaros jest także autorką biografii Franciszka Pieczki, która znalazła się w zestawieniu “Co czyta Poznań 2023”.

W sobotę uczestnicy będą mogli spotkać się z Jackiem Dehnelem, autorem książek takich jak “Lala”, “Balzakianowie” czy “Łabędzie”. Dehnel, który jest także tłumaczem i publicystą, opowie o swojej pracy i różnorodnych doświadczeniach związanych z literaturą. Rozmowę poprowadzi Remigiusz Koziński.

Festiwal Ludzie Książki to również doskonała okazja do zwiedzenia Biblioteki Raczyńskich. Uczestnicy będą mogli poznać historię Konstancji Raczyńskiej, tłumaczki i rysowniczki, która miała znaczący wpływ na rozwój biblioteki. Była żoną Edwarda Raczyńskiego i aktywnie angażowała się w sprawy kultury.

Ponadto, festiwal oferuje kuratorskie zwiedzanie wystawy “Chopin, Matejko, dawne mapy – skarby Latanowicza w Bibliotece Raczyńskich”. Ekspozycja zawiera cenne zbiory, takie jak mapy z lat 1572-1762, przywileje królewskie oraz autografy znanych postaci, m.in. Tadeusza Kościuszki, Władysława Reymonta i Henryka Sienkiewicza. Te skarby pochodzą z kolekcji Stanisława Latanowicza, jednej z największych mieszczańskich kolekcji okresu międzywojennego.

Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Ludzie Książki są bezpłatne. Szczegółowy harmonogram, w tym godziny rozpoczęcia i lokalizacje poszczególnych wydarzeń, można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich.