Kupowane dyplomy MBA: Rektorzy oficjalnie z zarzutami

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) dokonali zatrzymania trzech rektorów uczelni prywatnych w Koninie, Szczecinie i Częstochowie. W akcji brali udział funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie, a całość nadzorował Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

 

Śledztwo, prowadzone przez funkcjonariuszy CBA w Rzeszowie, obejmuje działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie za korzyści majątkowe i osobiste wystawiali fałszywe dyplomy i certyfikaty MBA. Dokumenty te miały umożliwiać ich posiadaczom zasiadanie w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

W wyniku działań przeprowadzonych 6 czerwca zatrzymano trzech mężczyzn powiązanych ze środowiskiem akademickim:

  • Andrzeja K., byłego rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie,
  • Waldemara U., rektora Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie,
  • Marka W., rektora Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.

Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że zatrzymani działali w porozumieniu, oferując korzyści majątkowe osobie reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną. Celem było wpływanie na decyzje dotyczące akredytacji ich uczelni. W związku z tym, przeszukano zarówno ich miejsca zamieszkania, jak i gabinety uczelniane. Zabezpieczono nośniki danych oraz dokumentację mającą wartość dowodową.

Podejrzani zostali przewiezieni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie przedstawiono im zarzuty:

  • przekupstwa (art. 229 §1 i §4 k.k),
  • płatnej protekcji czynnej (art. 230a §1 k.k).

Prokurator zastosował wobec jednego z podejrzanych poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł oraz dozór Policji z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami. Wobec dwóch pozostałych podejrzanych wnioskowano o tymczasowe aresztowanie.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora wobec Andrzeja K., decydując o jego tymczasowym aresztowaniu na dwa miesiące. Wobec Waldemara U., który zmienił swoje stanowisko procesowe, zastosowano dozór Policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł.

To już trzecia akcja procesowa w ramach śledztwa dotyczącego handlu dyplomami przez niepubliczną uczelnię Collegium Humanum. Zgromadzony materiał dowodowy jest obszerny, a śledczy planują kolejne zatrzymania.