Światełko dla Czerwca’56 już po raz 16.

Na cmentarzu przy ul. Bluszczowej odbyła się inauguracja tegorocznej odsłony akcji “Światełka dla Czwerwca’56”, podczas której młodzi ludzie wraz z przedstawicielami organizacji kombatanckich, władz Miasta Poznania oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oddali hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca ’56. Inicjatywa miała na celu przypomnienie o wydarzeniach, które zapisały się na kartach polskiej historii jako pierwszy wolnościowy zryw po II wojnie światowej.

 

W wydarzeniu uczestniczył również Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Było to symboliczne otwarcie XVI edycji akcji “Światełko dla Czerwca ’56”, organizowanej przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Projekt, który rozpoczął się osiem lat temu, ma na celu pielęgnowanie pamięci o tych, którzy walczyli o wolność i godność w 1956 roku.

W ramach tej akcji uczniowie z różnych szkół współpracujących z muzeum mają okazję pogłębić swoją wiedzę o Poznańskim Czerwcu 1956 oraz upamiętnić zmarłych związanych z tym wydarzeniem. Dwa razy do roku, w czerwcu oraz w październiku przed dniem Wszystkich Świętych, młodzież wraz z nauczycielami odwiedza groby ofiar, by oddać im cześć.

Tegoroczna edycja “Światełka dla Czerwca ’56” rozpoczęła się od uroczystości przy mogile Czesława Jackowskiego, ślusarza z Zakładów Przemysłu Metalowego im. H. Cegielskiego, który zginął w wyniku obrażeń odniesionych podczas robotniczych protestów 28 czerwca 1956 roku. Jackowski, który wówczas miał 41 lat, został postrzelony i mimo starań lekarzy zmarł kilka miesięcy później.

Na cmentarzu przy ul. Bluszczowej pochowano także innych uczestników Poznańskiego Czerwca ’56, takich jak Henryk Błażejak, Marian Bogdan Sobalak, Roman Jankowski i Henryk Nowicki. Na ich grobach również złożono kwiaty i zapalono znicze, upamiętniając ich poświęcenie i odwagę.

Akcja “Światełko dla Czerwca ’56” potrwa do 20 czerwca. W tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami będą odwiedzać cmentarze, gdzie spoczywają ofiary tamtych wydarzeń, porządkować ich groby i zapalać symboliczne znicze. W projekcie uczestniczą nie tylko szkoły z Poznania, ale również placówki z innych miast, które miały związek z historią uczestników Poznańskiego Czerwca.