Cyberprzestępcy zatrzymani: Fałszywe recepty i narkotyki w rękach policji

Funkcjonariusze z pilskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o cyberprzestępstwa na terenie Warszawy i Szczecina. Sprawcy włamywali się do platformy medycznej, gdzie wystawiali fałszywe recepty na narkotyczne leki, które następnie wprowadzali do obrotu.

 

Śledztwo rozpoczęło się od włamania do konta lekarza na internetowej platformie medycznej. Przestępcy wystawili tam 89 recept na leki zawierające substancje psychotropowe i odurzające, które później realizowali w aptekach na terenie całego kraju. W wyniku działań policji, udało się zidentyfikować sprawców oraz ich lokalizacje.

5 czerwca policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat w Szczecinie i Warszawie. W ich mieszkaniach znaleziono ponad 80 tabletek zdobytych na podstawie fałszywych recept, 170 gramów różnych narkotyków, w tym marihuanę, mefedron, ecstasy i kokainę, oraz 6,5 tysiąca złotych w gotówce. Zabezpieczone środki posłużą jako dowód w sprawie.

Śledztwo wykazało, że w przestępstwo zaangażowany był również 33-letni mężczyzna przebywający w areszcie śledczym. Grupa po włamaniu na konto lekarza nie tylko wystawiała fałszywe recepty, ale także zakładała na niego rachunki bankowe i zaciągała kredyty na sumę 60 tysięcy złotych. Na szczęście, transakcje te zostały zablokowane i cała kwota została odzyskana.

Zebrane dowody pozwoliły na postawienie zarzutów oszustwa komputerowego oraz wprowadzania do obrotu substancji psychoaktywnych i środków odurzających. Grozi im do 8 lat więzienia, a młodszy z zatrzymanych dodatkowo odpowie za posiadanie znacznej ilości narkotyków, co może zwiększyć karę do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd, po rozpatrzeniu sprawy, zadecydował o tymczasowym aresztowaniu obu mężczyzn.

Policjanci podkreślają, że sprawa jest nadal w toku i możliwe są dalsze zatrzymania.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.