Trzy zatrzymania ABW w sprawie korupcji w Wojskowym Oddziale Gospodarczym

W dniach 8–9 lipca 2024 roku na terenie województwa lubuskiego doszło do zatrzymania trzech mężczyzn w związku z działaniami na szkodę interesu publicznego w Wojskowym Oddziale Gospodarczym (WOG) w Wędrzynie. Akcja została przeprowadzona przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) z Poznania oraz żołnierzy Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Wędrzynie.

 

Śledztwo, prowadzone pod nadzorem prokuratora z VIII Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez cywilnego pracownika Wojska Polskiego. Były technik Wojskowego Oddziału Gospodarczego, działając od marca 2022 roku do grudnia 2023 roku, miał manipulować postępowaniami bezprzetargowymi, co prowadziło do poważnych nadużyć finansowych.

Głównym podejrzanym jest starszy technik z Sekcji Technicznego Utrzymania Nieruchomości w WOG, który uczestniczył w komisjach udzielających zamówień i odbierających wykonane prace. Współpracował on z firmą budowlaną, która ubiegała się o zlecenia od WOG, pomagając w formułowaniu ofert oraz przyjmując sfałszowane dokumenty jako autentyczne. Firma ta, założona na tzw. “słupa”, była zarządzana przez jego brata i żonę.

Firma otrzymała zlecenia na prace remontowo-budowlane, łamiąc regulamin udzielania zamówień publicznych, co spowodowało straty rzędu 650 tysięcy złotych. Działania te nie tylko naruszyły interes publiczny, ale również zaszkodziły innym podmiotom, które nie miały szansy na uzyskanie tych zleceń.

W wyniku akcji CBA i Żandarmerii Wojskowej przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz siedzibę 45 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Zabezpieczono dokumentację finansową, urządzenia elektroniczne i inne dowody mogące potwierdzić zarzuty. Przesłuchano również świadków, w tym żołnierzy i pracowników wojska, oraz użyto wyszkolonego psa do wyszukiwania banknotów i mobilnych biur przesłuchań.

Wobec głównego podejrzanego zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 30 tysięcy złotych, zawieszenie w czynnościach służbowych, dozór Policji oraz zakaz kontaktu z innymi podejrzanymi. Drugi z zatrzymanych objęty został dozorem Policji, zakazem kontaktowania się z podejrzanymi oraz zakazem opuszczania kraju. Trzeci zatrzymany musi wpłacić poręczenie majątkowe w wysokości 20 tysięcy złotych oraz pozostaje pod dozorem Policji.

Dodatkowo, żonie jednego z podejrzanych postawiono zarzuty fałszowania dokumentów składanych w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych. Na poczet przyszłych kar finansowych prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych na kwotę ponad 620 tysięcy złotych, zarówno w gotówce, jak i poprzez hipotekę przymusową na nieruchomościach.

Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie, a działania CBA i Żandarmerii Wojskowej mają na celu dokładne wyjaśnienie wszystkich okoliczności i pełne rozliczenie odpowiedzialnych za korupcję osób.