Kontrole sanitarne wypoczynku w Wielkopolsce: 536 skontrolowanych turnusów i nałożone mandaty

Wielkopolska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przeprowadziła intensywne kontrole letnich turnusów wypoczynkowych na terenie województwa. Od 24 czerwca do 26 lipca br. inspektorzy z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych oceniali warunki sanitarno-higieniczne na 536 turnusach, z których korzystało łącznie ponad 20 tysięcy uczestników.

 

Kontrole obejmowały różne aspekty, od stanu sanitarno-higienicznego pomieszczeń mieszkalnych i sanitarnych, przez zapewnienie odpowiednich warunków do uprawiania sportu i rekreacji, aż po kwestie związane z zaopatrzeniem w wodę oraz postępowanie z odpadami. Szczególną uwagę zwracano na warunki w blokach żywienia, gdzie sprawdzano stan kuchni, pomieszczeń produkcyjnych oraz sposób segregacji odpadów.

W wyniku kontroli wydano siedem decyzji administracyjnych. Sześć z nich dotyczyło nieprawidłowości w zakresie warunków higieniczno-sanitarnych w blokach żywienia, a jedna odnosiła się do problemów higienicznych i technicznych w sześciu pokojach mieszkalnych, dwóch sanitariatach, korytarzu i hali sportowej.

W sumie inspektorzy wystawili sześć mandatów karnych. Pięć z nich związane było z nieodpowiednim stanem sanitarno-higienicznym pomieszczeń w blokach żywienia, a jeden mandat dotyczył pomieszczeń sanitarnych dla uczestników kolonii. W tym ostatnim przypadku inspektorzy odnotowali brudne podłogi, zaniedbane urządzenia sanitarne, przepełnione kosze na śmieci oraz brak podstawowych środków higieny osobistej, takich jak mydło w płynie czy ręczniki jednorazowego użytku.

Warto podkreślić, że wszystkie skontrolowane turnusy były zgłoszone do Kuratorium Oświaty i znajdowały się w elektronicznej bazie wypoczynku. Na szczęście, w okresie objętym kontrolami nie wykryto żadnych „dzikich” turnusów, co świadczy o wysokim poziomie organizacji i nadzoru nad letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży w regionie.

Kontrole mają na celu zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku, a działania podjęte przez inspektorów sanepidu są istotnym elementem prewencji w zakresie zdrowia publicznego.