W poniedziałek przypada rocznica zamordowania dziennikarza Jarosława Ziętary. Pod jego domem odbędzie się upamiętniającą uroczystość.

„Gdy nie ma sprawiedliwości – tym ważniejsza jest pamięć”. W dniu 1 września 2024 r. przypada 32. rocznica tragicznego porwania poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary, jedynego polskiego dziennikarza zamordowanego na zlecenie po II wojnie światowej z powodu prowadzonego śledztwa dziennikarskiego. To wydarzenie, które wstrząsnęło Polską, pozostaje żywe w pamięci nie tylko mieszkańców Poznania, ale i całego kraju.

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach upamiętniających Jarosława Ziętarę, które odbędą się 1 września o godz. 9:00 przy ul. Kolejowej 49 w Poznaniu, pod tablicą pamiątkową umieszczoną na kamienicy, w której mieszkał dziennikarz do dnia swojego porwania. W imieniu Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu oraz do relacjonowania go w mediach, aby pamięć o tej tragicznej postaci nadal trwała. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatnie książki o sprawie Ziętary, okolicznościowe naklejki oraz broszurki.

Swoją obecność na uroczystości potwierdziła Wojewoda Wielkopolska, pani Agata Sobczyk.

Historia Jarosława Ziętary

Jarosław Ziętara w latach 1991-1992 prowadził tajne śledztwo dziennikarskie, dotyczące zorganizowanej przestępczości gospodarczej w Wielkopolsce, która przynosiła olbrzymie zyski lokalnym biznesmenom. Pomimo prób zastraszenia, przekupstwa, a nawet dwukrotnego pobicia, dziennikarz nie zrezygnował z prowadzenia swoich badań. 1 września 1992 roku Ziętara został porwany przez osoby przebrane za policjantów. Po brutalnych torturach, został zamordowany, a jego ciało rozpuszczono w kwasie, aby zatrzeć ślady zbrodni.

Pomimo upływu lat, sprawa Jarosława Ziętary wciąż budzi kontrowersje. W 2022 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił Aleksandra G., oskarżonego o podżeganie do zabójstwa dziennikarza. W maju 2024 r. prokuratura wniosła kasację tego wyroku do Sądu Najwyższego. Równocześnie, od półtora roku oczekuje na rozpatrzenie apelacja prokuratury od wyroku uniewinniającego byłych antyterrorystów i ochroniarzy holdingu Elektromis, oskarżonych o porwanie Ziętary. Do przedawnienia zbrodni pozostało jedynie 8 lat.

Jarosław Ziętara został upamiętniony w 2016 roku ulicą oraz tablicą pamiątkową w Poznaniu, a w 2022 roku tablicą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W uznaniu jego poświęcenia dla wolności słowa, w 2022 roku pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od dwóch lat, jego imię nosi nagroda za dziennikarstwo śledcze przyznawana przez Press Club Polska.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tej wyjątkowej uroczystości, aby wspólnie uczcić pamięć o Jarosławie Ziętarze i przypomnieć o jego niezwykłym zaangażowaniu w walkę o prawdę i sprawiedliwość.