Poznań chce zadbać o bezpieczeństwo pieszych na drogach

Jesień to czas w roku, kiedy częściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Po drogach porusza się wiele dzieci, które wracają do szkół po wakacjach, a dni stają się coraz krótsze, przez co kierowcy dłużej poruszają się po zmroku i w niekorzystnych warunkach pogodowych. Poznań zamierza inwestować w infrastrukturę drogową, by poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

 

Miasto Poznań z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W 2022 roku było to około 600 tys. złotych. Rok później wydano ponad milion złotych, a w roku bieżącym planowane jest przeznaczenie na ten cel ponad 1,5 mln zł. 

– Musimy pamiętać, że nawet najbardziej bezpieczna infrastruktura nigdy nie zagwarantuje 100-procentowego bezpieczeństwa, jeśli użytkownicy ruchu sami nie będą wystarczająco uważać – stwierdził wiceprezydent Mariusz Wiśniewski w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej w sąsiedztwie Przedszkola nr 53 im. Koszałka Opałka przy ul. os. Lecha 14. 

Zarząd Dróg Miejskich od początku 2024 roku zdążył podpisać umowy na wykonanie doświetleń na przejściach dla pieszych w 22 lokalizacjach, m.in. na ul. Szczepankowo, Smolnej, Wojciechowskiego, Umultowskiej, Dąbrowskiego i Kraszewskiego. Umowy na doświetlenie kolejnych siedmiu przejść są właśnie procedowane. Większość prac powinna się zakończyć do końca listopada, a reszta – do końca pierwszego kwartału 2025 roku. Finansowane są one po równo przez Zarząd Dróg Miejskich oraz samorządy osiedlowe.

Wspomniane lokalizacje zostały zaproponowane przez mieszkańców Poznania lub reprezentujące ich rady osiedli. Włodarze Miasta zachęcają do dalszego interweniowania w przypadku stwierdzenia wysokiego ryzyka niebezpieczeństwa na drogach w swojej okolicy. W pomoc zaangażowana jest również poznańska policja: 

– My słuchamy mieszkańców, zbieramy wszystkie informacje i analizujemy miejsca zagrożone, aby poprawiać bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Fotoradary na ruchliwych ul. Hetmańskiej, Dąbrowskiego i Głogowskiej działają odstraszająco i skutecznie. Od czasu ich zamontowania nie doszło tam do śmiertelnych wypadków – tłumaczy asp. Anna Włodarczak, zastępczyni naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Miasto najbardziej martwi się o bezpieczeństwo dzieci wracających do szkół, jednak potrzebne działania zostały podjęte jeszcze na długo przed pierwszym dzwonkiem. W ramach projektu „Bezpieczna droga do szkoły” Zarząd Dróg Miejskich wspólnie z Miejskim Inżynierem Ruchu przez wakacje przeprowadził kontrole w okolicach 109 placówek oświatowych – przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich . Tam, gdzie stwierdzono nieprawidłowości, natychmiast zabrano się za ich niwelowanie. Odmalowane zostały poziome oznakowania, w tym „zebry”, z kolei pionowe znaki wyprostowano lub wymieniono na nowe. Przycięto również drzewa i krzewy, jeżeli ograniczały one widoczność znaków. 

Informacje na temat zagrożenia drogowego obok placówek oświatowych można cały czas przekazywać do Centrum Operacyjnego Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Zarządu Dróg Miejskich, dzwoniąc pod numery 61 661 44 02 i 795 525 660. Infolinie czynne są całą dobę. ZDM zachęca jednak do kontaktowania się przede wszystkim drogą mailową i pisania na adres: [email protected].