W Poznaniu pacjenci będą leczeni zielenią miejską

Na niecodzienny pomysł wpadł Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu, który wierzy, że obcowanie pacjentów z miejską zielenią może przyczynić się do ich szybszego ozdrowienia. Program „Zielone Leczenie” już teraz wprowadza Szpital Miejski im. Franciszka Raszei, a jego dyrekcja ma nadzieję, że za ich przykładem pójdą szpitale w całej Polsce.

 

Władze Poznania od lat starają się rozwijać tereny zielone w obrębie miasta, m.in. poprzez tworzenie tzw. „zielonych łączników”, czyli tras dla pieszych i rowerzystów łączących parki z bogatymi w roślinność osiedlami, dzięki którym możliwe jest poruszanie się po mieście wyłącznie wzdłuż szpalerów drzew i krzewów. 

Teraz pojawił się plan, aby wykorzystać obecną w mieście zieleń do leczenia pacjentów:

– Lekarze chcą w tej chwili dbać nie tylko o ciało ludzi. Myślą także o dbaniu o duszę. Wspólnie jesteśmy przekonani, że nie ma nic lepszego, niż poprawa zdrowia i jakości życia za pomocą odpoczynku w terenach zielonych – tłumaczyła wiceprezydentka Poznania Natalia Weremczuk w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej na chwilę przed uroczystą inauguracją programu „Zielone Leczenie” w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei. 

„Zielone Leczenie” to w założeniu wspieranie procesu rekonwalescencji poprzez kontakt z przyrodą, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jest to swego rodzaju terapia, mająca przyczynić się do poprawy samopoczucia pacjentów dzięki osiągnięciu wewnętrznego spokoju i odprężenia, a w konsekwencji umożliwić szybszy powrót do zdrowia. Od połowy września na terenie szpitali, przyszpitalnych ogrodów, skwerów i miejskich parków będą odbywały się wykłady i praktyczne ćwiczenia, za sprawą których pacjenci zrozumieją, jak ważne są troska o dobrostan psychiczny i nawet niewielka codzienna aktywność na świeżym powietrzu. Dla poznaniaków zaplanowano m.in. prelekcje z przyrodoznawstwa, warsztaty ogrodnicze, zajęcia jogi oraz spotkania z leśnikami i psychoterapeutami. 

Jako pierwszy w Poznaniu program wprowadza Szpital Miejski im. Franciszka Raszei przy ul. Mickiewicza 2: 

– Wszyscy wiemy, że szybciej zdrowieje się w dobrym otoczeniu, a zwłaszcza w otoczeniu natury i sztuki. Ze względu na małą przestrzeń na tereny zielone wokół szpitala, stawiamy na zieleń w środku szpitala, aby pacjent, spacerując po korytarzach, miał z nią kontakt. Jestem bardzo dumna, że nasz szpital jako pierwszy zaczyna program „Zielone Leczenie”i myślę, że od nas pójdzie to w całą Polskę – mówi Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektorka szpitala. 

Szpital współpracuje również z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, dzięki czemu na jego korytarzach niedługo na stałe zagoszczą prace studentów. Zdaniem Elżbiety Wrzesińskiej-Żak: „jeżeli psychika pacjenta będzie zdrowia, to prawdopodobnie uda mu się szybciej wyzdrowieć”. 

Program „Zielone Leczenie” został przygotowany po uprzednich konsultacjach z lekarzami oraz specjalistami z zakresu m.in. psychologii i dietetyki. Niedługo do współpracy z poznańskimi szpitalami mają dołączyć fundacje i lokalne stowarzyszenia. 

W czwartek, 5 września, w szpitalu na Mickiewicza odbyła się uroczysta inauguracja programu, na której w roli prelegentów wystąpili wykładowcy poznańskich uczelni oraz inni eksperci z zakresu zdrowia psychicznego. 

Zajęcia dla pacjentów rozpoczną się w połowie września. Później planowane jest rozszerzenie programu i objęcie nim również podopiecznych domów pomocy społecznej. Projekt jest bardzo inkluzywny – wszystkie warsztaty i spotkania w ramach „Zielonego Leczenia” są bezpłatne i każdy pacjent szpitala może wziąć w nich udział.