Lech Poznań deklasuje Jagiellonię Białystok: efektowne 5:0 przy Bułgarskiej

Sobotni wieczór na stadionie przy Bułgarskiej w Poznaniu dostarczył kibicom Lecha Poznań niezapomnianych emocji. W meczu z aktualnym mistrzem Polski, Jagiellonią Białystok, Kolejorz zagrał koncertowo, wygrywając aż 5:0. Podopieczni Nielsa Frederiksena nie tylko umocnili się na pozycji lidera, ale pokazali, że trudno będzie znaleźć drużynę, która zatrzyma ich w obecnej formie.

Mecz rozpoczął się przy pełnych trybunach – ponad 32 tysiące kibiców zebranych na Enea Stadionie z niecierpliwością czekało na starcie z Jagiellonią. Poznaniacy od początku narzucili swoje tempo, dominując w posiadaniu piłki. Jagiellonia, mimo starań, była zmuszona bronić się na własnej połowie, czekając na okazje do kontrataków.

Pierwsza połowa należała do Lecha, który w 24. minucie objął prowadzenie po fantastycznym golu Afonso Sousy. Portugalczyk huknął z dystansu, pokonując Maksymiliana Stryjka strzałem, na który bramkarz nie miał szans. Kolejorz kontrolował przebieg meczu, a w 39. minucie Jagiellonia została osłabiona po czerwonej kartce dla Adriana Diegueza za brutalny faul na Mikaelu Ishaku. Lech szybko wykorzystał przewagę – piękny rzut wolny wykonał Dino Hotić, który podwyższył wynik na 2:0 tuż przed przerwą.

Druga połowa to prawdziwa dominacja poznaniaków, którzy pomimo nieuznanej bramki Ishaka za spalonego, nie zwolnili tempa. W 80. minucie Filip Szymczak, który wszedł z ławki rezerwowych, pewnie wykorzystał rzut karny, podwyższając wynik na 3:0. Chwilę później, w 87. minucie, Ali Gholizadeh strzelił na 4:0, a wynik spotkania ustalił Filip Jagiełło, który w doliczonym czasie gry trafił na 5:0.

Dla Lecha była to czwarta z rzędu wygrana, a co więcej, czwarty mecz bez straty gola. Ekipa Nielsa Frederiksena pokazuje, że ma potencjał, by sięgnąć po tytuł mistrza Polski w obecnym sezonie.

Lech Poznań – Jagiellonia Białystok 5:0 (2:0)
Bramki: Sousa 24, Hotić 40, Szymczak 80 (k), Gholizadeh 87, Jagiełło 90+2

Lech Poznań: Mrozek – Pereira, Milić, Douglas, Gurgul – Kozubal (83. Loncar), Murawski – Hotić (74. Gholizadeh), Sousa (61. Jagiełło), Fiabema (61. Walemark) – Ishak (74. Szymczak)

Jagiellonia Białystok: Stryjek – Sacek, Skrzypczak, Dieguez, Moutinho – Romańczuk, Nene (60. Diaby-Fadiga) – Villar (60. Hansen), Listkowski (46. Haliti), Imaz (60. Rybak) – Pululu (83. Kubicki)

Żółte kartki: Milić (Lech) – Nene, Haliti (Jagiellonia)
Czerwona kartka: Dieguez (Jagiellonia)
Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)
Widzów: 32 365