"Paryż w ostatnich dekadach ancien régime’u widziany oczami polskich podróżników" – wykład dr A. Janiszewskiej

"Paryż w ostatnich dekadach ancien régime’u widziany oczami polskich podróżników" – wykład dr Aleksandry Janiszewskiej z cyklu "Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata" Zapraszamy na spacer po XVIII-wiecznym Paryżu, po którym przewodnikami będą przebywający wówczas w tym mieście Polacy. Jakie miejsca odwiedzała Teofila Morawska, siostra słynnego Karola Radziwiłła "Panie Kochanku", co w Paryżu fascynowało księdza Franciszka […]

"Paryż w ostatnich dekadach ancien régime’u widziany oczami polskich podróżników" – wykład dr Aleksandry Janiszewskiej z cyklu "Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata"

Zapraszamy na spacer po XVIII-wiecznym Paryżu, po którym przewodnikami będą przebywający wówczas w tym mieście Polacy. Jakie miejsca odwiedzała Teofila Morawska, siostra słynnego Karola Radziwiłła "Panie Kochanku", co w Paryżu fascynowało księdza Franciszka Ksawerego Bohusza, a na co narzekał Feliks Oraczewski, wysłannik króla Stanisława Augusta? Sprawdzimy czy Polacy poruszali się po mieście tymi samymi turystycznymi ścieżkami co inni obcokrajowcy i co w ostatnich latach przed rewolucją było w Paryżu nowe i zachwycające. I w końcu zadamy sobie pytanie – jak Polacy odbierali Paryż i jak się w nim czuli?

dr Aleksandra Janiszewska - historyczka sztuki, redaktorka, członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym, autorka książki "Tego roku w Paryżu. Korespondencja króla Stanisława Augusta z Feliksem Oraczewskim, 1782-1784″. W swojej (nieopublikowanej jeszcze) pracy doktorskiej zajęła się tematem podróży Polaków do Francji w epoce stanisławowskiej.