PKP na celowniku Teatru Nowego

A to za sprawą Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, którzy na deskach Teatru Nowego pokazali „Firmę”.

PKP, które zostało rozbite na 186 spółek znalazło się w zainteresowaniu Pawła Demirskiego i Moniki Strzepki. Temat wydał im się na tyle interesujący społecznie, że postanowili się nim zająć. Jako śledczy amatorzy. Prace nad spektaklem trwały kilka tygodni.

Autora i reżyserkę spektaklu „Firma” na początku zainteresowało jak wyglądała reorganizacja PKP. W momencie kiedy zaczęli się tym zajmować coraz głębiej zauważyli, że co krok to afera. Czegokolwiek się nie dotknie, czy to będzie PKP czy inna państwowa firma, to widać sporo przekrętów. Jeżeli nawet coś zostanie wykryte, to dalej nic się z tym nie dzieje. I to jest smutne.

– Monika Strzępka i Paweł Demirski są lustratorami polskiej rzeczywistości. A teraz zawitali do Poznania, dzięki którym mogliśmy obejrzeć ten spektakl i przy okazji zobaczyć kolej od innej strony – powiedział Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego.

– Spektakl ten służy większej sprawie. Jestem zwierzęciem społecznym i mogę wyrażać opinie w imieniu własnym i osób, obok których żyję – powiedziała Monika Strzępka, reżyserka spektaklu.

Każda wizyta Moniki Strzępki w Teatrze Nowym jest rewolucyjna. Ale dzięki niej budowanie każdej postaci w tym spektaklu było fascynujące. Monika, jak twierdzą aktorzy, jest o gorącym sercu mimo, że chciała, by postacie były „krwiste” i mocno zaangażowane. I tak właśnie było.

Można było zobaczyć jak z posła zrobiono osła, który co chwilę był policzkowany, wylewanie na scenę czerwonego płynu (kolor przypominający czasy PRL), prób samobójczych i poczucie ciągłego spisku. Nie obyło się też bez „kwiecistych” wyrazów. A nad tym wszystkim unosił się dym papierosowy. Widać, jak praca na kolei jest stresująca. Autor stworzył specyficzny język, którym aktorzy musieli się posługiwać.

Zarówno Monika jak i Paweł są osobami, które poszukują prawdy Zadają przy okazji pytanie: co daje nam prawda?

Artyści nie są po to, by rozwiązywać problemy polskiej rzeczywistości, ale je pokazywać. I pokazali to w „Firmie” w sposób wyrazisty.    

Autor: Paweł Demirski
Reżyseria i światło: Monika Strzępka
Scenografia i kostiumy: Michał Korchowiec
Muzyka: Jan Suświłło

Przeczytaj także:

„Firma” na deskach Teatru Nowego