Przez lata służył mieszkańcom Poznania i okolic: 111 lat temu działalność rozpoczął szpital ortopedyczny przy ul. Gąsiorowskich

Choć od kilkunastu lat nie istnieje, to szpital ortopedyczny przy ul. Gąsiorowskich w Poznaniu przez lata był jednym z ważniejszych ośrodków medycznych w regionie. Mija 111 lat odkąd rozpoczął swoją działalność.

 

Jeszcze w 1912 roku ulica, przy której później powstał szpital nazywała się ul. Alejową. W przebudowanej dawnej willi Napoleona Urbanowskiego powstał wówczas Zakład imienia Bronisława Saturnina Gąsiorowskiego na Bytyniu”.

Właścicielką terenu była Heleną Gaśiorowska i to właśnie ona przekazała Fundacji Gąsiorowskich fundusze na stworzenie szpitala ortopedycznego przy ul. Alejowej 7. Łącznie dała 2 mln niemieckich marek, co było ogromną kwotą i pozwoliło na stworzenie placówki medycznej.

Dokładnie 111 lat temu, 3 kwietnia 1913 roku swoją działalność rozpoczął Poznański Zakład Ortopedyczny im. B. S. Gąsiorowskiego, który choć prowadzony był przez Fundację Gąsiorowskich to znajdował się pod zarządem i opieką Poznańskiego Związku Towarzystw Dobroczynnych „Charitas”. Placówką kierował ortopeda, dr med. Ireneusz Wierzejewski. Była pierwszą placówką ortopedyczną w Polsce.

Po 10 latach zakład przekształcono w Klinikę Ortopedyczną – znów była to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Została ona jednak zlikwidowana w 1930 roku po śmierci Wierzejewskiego. Na dyrektora szpitala, który znów przekształcono – tym razem na Zakład im. Gąsiorowskiego, wyznaczono dr Michała Grobelskiego.

Działalność placówki była utrudniona w czasie walk wojennych. Dopiero pod koniec wojny rozpoczęła ponowne przyjmowanie pacjentów. Po raz kolejny zmieniono nazwę. Od lutego 1945 roku funkcjonowała jako Miejski Szpital Ortopedyczny im. Ireneusza Wierzejewskiego.

Przez lata placówka służyła mieszkańcom Poznania i regionu. To tutaj kierowano pacjentów z różnego rodzaju skomplikowanymi urazami i złamaniami.

Ostatnią nazwą, pod jaką funkcjonował szpital było Wielkopolskie Centrum Ortopedii i Chirurgii Urazowej. Działalność zakończyło w październiku 2010 roku. Oddziały przeniesiono do Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Juraszów.