Odkrycie kapsuły czasu. List z 1967 Roku znaleziony na budowie

Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wągrowcu stała się miejscem niezwykłego odkrycia. Operator koparki natknął się na stary słoik, którego zawartość zaskoczyła wszystkich – list napisany przez ósmoklasistów z 1967 roku.

To, co wydawało się zwyczajnym dniem pracy, zmieniło się w moment historyczny, kiedy z ziemi wydobyto słoik, a w nim – list od uczniów sprzed prawie 60 lat. Dokument zawierał opis Dnia Dziecka spędzonego na wspólnej wycieczce do lasu, a także podpisy, zdjęcia i odciski kciuków uczniów klasy ósmej.

„W dniu tym wybieramy się na wspólną wycieczkę do lasu z akordeonem, na którym prześlicznie gra Heniu Cifer. Kończymy ósmą klasę Szkoły Podstawowej nr 2 w Wągrowcu. Kierownikiem naszej szkoły jest pan Marian Kurczewski, a wychowawczynią od klasy piątej do ósmej pani Barbara Glapan ze Skoków. Żegnamy się wszyscy z wielkim żalem” – czytamy w liście.

Znalezisko szybko wzbudziło zainteresowanie urzędników miasta Wągrowca, którzy postanowili opublikować zdjęcia kapsuły czasu oraz apelować o kontakt z byłymi uczniami lub ich rodzinami. Dzięki mediom społecznościowym, szkoła otrzymała pierwsze sygnały od osób, które rozpoznały siebie lub swoich bliskich na zamieszczonych zdjęciach.

Wśród osób, które zareagowały, była jedna z uczennic ósmej klasy, która przypomniała sobie chwile, kiedy kapsuła została zakopana. „Pamiętam, jak to zakopaliśmy, pomysł był naszej Pani Basi, jestem na liście i zdjęciu. Pozdrawiam Was” – napisała pani Irena.

Niestety, jak zauważają internauci, nie wszyscy uczniowie z listy dożyli chwili odkrycia. „Wujek Wiesław odszedł do Domu Ojca 26.09.2012r. Wujku, pozostał po Tobie ślad z kapsuły czasu. Piękna i wzruszająca historia” – dodał pan Fabian.

To niezwykłe znalezisko stało się okazją do przypomnienia historii szkoły, ale także do refleksji nad upływającym czasem i zmieniającym się światem. Kapsuła czasu z 1967 roku to bezcenny dar od dawnych uczniów, łączący pokolenia i przypominający o ważnych chwilach spędzonych razem.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu wciąż czeka na kontakt od byłych uczniów i ich rodzin, mając nadzieję na odtworzenie pełnej listy uczestników niezwykłej wycieczki sprzed lat.