X Festiwal Granda, czyli święto miłośników kryminałów w Poznaniu

W tym tygodniu startuje Poznański Festiwal Kryminału GRANDA, który łączy autorów powieści kryminalnych i ich fanów. O tym, kogo i gdzie będzie można spotkać podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji wydarzenia, opowiedziała w nowym odcinku „Hej Poznań” Agata Pożywiłko.

To już 10 lat Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. O jego początkach w programie „Hej Poznań” opowiedziała Agata Pożywiłko, dyrektor ds. organizacyjnych festiwalu: 

– “Chciałyśmy zrobić w Poznaniu coś lżejszego, związanego z popkulturą, co jednocześnie połączyłoby wiele pokoleń. Wtedy wydawało nam się, że kryminał będzie właśnie takim wytrychem. Chyba nie wszyscy myśleli, że nam się uda. A udało się.”

Jak przyznaje Agata Pożywiłko, poznaniacy wręcz pokochali festiwal kryminałów. Bookstagramerzy zawsze poganiają organizatorów, ponieważ nie mogą się doczekać wydarzenia, a niektórzy goście na odchodne mówią: „Do zobaczenia za rok”. 

10. edycja GRANDY odbywa się pod hasłem „Zbrodnie sentymentalne”. 

– “Na pewno będzie sentymentalnie, bo będziemy wspominać o tym, jak rozwijał się i nasz festiwal, i rynek kryminałów w Polsce, ale chcemy też wrócić do Agathy Christie i innych tematów pierwotnych z punktu widzenia kryminału, zwłaszcza literackiego”. 

GRANDA to moc wydarzeń: filmy, spektakle teatralne, czytania performatywne i warsztaty z ekspertami z różnych dziedzin związanych z kryminalistyką. Będą się one odbywały w tzw. „stacjach sensacjach”, rozlokowanych na terenie całego Poznania. Pierwsze z nich rozpoczęły się już w poniedziałek, 16 września. Tego dnia w Bibliotece Raczyńskich została otwarta wystawa kryminalna. 

Główną siedzibą festiwalu będzie jednak Stary Browar. 

– “W tym roku główna scena będzie w Słodowni, na poziomie +3. Ważny będzie również poziom +2, który zamieni się w miejsce rozmów kuluarowych, będzie można tam kupić książki i zdobyć autografy od pisarzy” – zapowiada Agata Pożywiłko. 

Z zagranicznych autorów pojawią się: John Glatt, Stefan Ahnhem oraz Martin Widmark. Będą również polscy pisarze, zarówno ci dobrze znani, jak i debiutanci, którzy w ramach „Gali premier” będą mogli krótko zaprezentować swoje pierwsze książki. Część z nich zaczynała swoją przygodę z kryminałami na warsztatach GRANDY, z czego organizatorzy są bardzo dumni. 

W ramach festiwalu odbędą się m.in. zajęcia dla dzieci, warsztaty z robienia podcastów oraz lekcje z dr Dorotą Lurkiewicz-Muszyńską z Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu. 

– “Współpracujemy też z Uniwersytetem SWPS, który co roku przysyła nam swoich świetnych specjalistów: psychologów i adwokatów. Poznaniacy mają okazję dowiedzieć się z nimi, jak tworzy się zbrodnia oraz jak jej przeciwdziałać. Ponadto w tym roku wykład poprowadzi naczelnik nowo powstającego laboratorium kryminalistycznego w Poznaniu – mówi Agata Pożywiłko. 


Festiwal potrwa od 20 do 22 września. Z kolei stacje sensacje będą czynne od 16 do 21 września. Harmonogram wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej: https://www.festiwal-granda.pl/. Większość z nich jest bezpłatnych, obowiązują na nie jedynie zapisy. Jest to możliwe dzięki temu, że GRANDĘ wspiera finansowo Urząd Miasta Poznania oraz Wielkopolski Urząd Wojewódzki.