Trendy w literaturze, książkomaty i dlaczego warto posiadać kartę biblioteczną, czyli rozmowa z dyrektor Biblioteki Raczyńskich

Styczeń to dobry czas, by skupić się najbardziej popularnych książkach ubiegłego roku. Beletrystyka, literatura faktu, kryminały czy może biografie? Co znalazło się w zestawieniu poznańskiej Biblioteki Raczyńskich? Opowiedziała nam o tym Anna Gruszecka, która przedstawiła także ofertę biblioteki i przybliżyła temat książkomatów, które stanęły w Poznaniu.

Choć żyjemy w czasach, w którym duży nacisk kładzie się na cyfryzację przekazu, książki wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych. Potwierdza to ranking stworzony przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu. O najbardziej popularnych i tym samym, najcześciej wypożyczanych książkach z filii opowiedziała Anna Gruszecka – dyrektorka Biblioteki Raczyńskich.

W przedstawionym rozeznaniu najczęściej wypożyczane są książki obyczajowe, na drugim miejscu, w niewiele mniejszej liczbie, pozycjonują się kryminały. Na pierwszym miejscu znalazła się Lucinda Riley z książką „Dziewczyna z Neapolu”. Jak się okazuje, irlandzka pisarka króluje w rankingu, a jej dzieła cieszą się ogromną popularnością. Choć w zeszłym roku zdecydowanie przodowały kryminały Remigiusza Mroza, w tegorocznym zestawieniu zajął on czwarte miejsce.

Jak przyznała dyrektor Biblioteki Raczyńskich, zaskoczeniem może być wzrastające zainteresowanie klasycznymi lekturami, które wciąż są w dużym stopniu poszukiwane przez czytelników. Szczególne miejsce zajęła „Mitologia” Jana Parandowskiego.

W rozmowie z Piotrem Szulcem Anna Gruszecka powiedziała także co najbardziej ciekawiło młodszych czytelników. Czego szukają w książkach mali czytelnicy? Które historie ich fascynują?

 

 

Na liście obok literatury beletrystycznej i niebeletrystycznej znalazły się także cyfrowe wersje papierowych wydań, czyli e—booki. Czołowe miejsce zajmuje w tym przypadku „Bezmatek” Miry Marcinów, opowiadający o emocjach związanych z żałobą po stracie matki.

Nie zabrakło także książek związanych z Poznaniem, co jest dowodem na to, że historie dziejące się lokalnie cieszą się zainteresowaniem, szczególnie wśród mieszkańców miasta.

Podczas programu „Hej Poznań” dyrektorka Biblioteki Raczyńskich opowiedziała także o rozwoju biblioteki i jej ofercie. W najbliższym czasie znacznie ułatwione zostanie korzystanie z zasobów biblioteki. Każdy, kto nie ma możliwości pojawić się bezpośrednio w bibliotece, będzie mógł skorzystać z książkomatów, które pojawiły się na terenie Poznania. Książkomat pojawił się m.in na pętli Górczyn czy Junikowie. Jedynym warunkiem skorzystania z urządzenia jest posiadanie karty bibliotecznej, do wyrobienia której namawiała dyrektor instytucji.

Co jeszcze znalazło się w rankingu? O tym w najnowszym odcinku „Hej Poznań” z Piotrem Szulcem i Anną Gruszecką.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.