Czy zainteresowanie czytelnictwem w Poznaniu wzrasta?

Czy Polacy czytają dużo książek? Po jaką literaturę najchętniej sięgają? Co warto przeczytać w najbliższym czasie? Na te pytania, w programie „Hej Poznań”, odpowiedział Marcin Białecki z księgarni Bookowski.

W ostatnich latach, Polska zmaga się z wyzwaniami związanymi z niskimi wskaźnikami czytelnictwa w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Jednak istnieją inicjatywy, takie jak Noc Księgarni, które wpływają na wzrost zainteresowania książkami. Do tegorocznej edycji wydarzenia zgłosiło się aż 170 księgarń z 60 miast. Jedną z nich była poznańska księgarnia Bookowski. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji, w tym spotkanie z Mariuszem Szczygłem i Kingą Piotrowiak-Junkiert na temat przekładów literackich. Marcin Białecki wspomina, że przyszło na nie ponad 100 osób co było miłym zaskoczeniem dla organizatorów.

„Naszą tradycją jest też impreza na Dąbrowskiego, czyli taka rzeczywista noc księgarni. Nie ma tam żadnego spotkania autorskiego. Po prostu przychodzą ludzie, którzy kochają literaturę i spędzają razem czas” – dodaje gość programu.

Noc Księgarni to nie jedyne wydarzenie, podczas którego Bookowski wychodzi do czytelników. Organizują oni wiele spotkań autorskich – we wrześniu odbyło się ich aż 8. W ostatnim czasie popularność zyskują również kluby książki. To zjawisko nie tylko odzwierciedla rosnące zainteresowanie czytelnictwem, ale także wskazuje na rosnącą potrzebę wymiany myśli i doświadczeń związanych z literaturą. Takie spotkania stwarzają wyjątkową przestrzeń do wymiany myśli, pozwalając na odkrywanie nowych interpretacji i poglądów. Dzięki różnorodności uczestników, można tam odkryć książki spoza własnej strefy komfortu i odkryć nowych autorów.

Według raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w 2022 roku, lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34% respondentów. Jednak Marcin Białecki podkreśla, że nie należy robić z tego problemu i zmuszać młodych osób do czytania. Ogromną rolą bibliotek, księgarni i wydawnictw jest pokazywanie literatury w atrakcyjny sposób, tak by nie kojarzyła się ona tylko z lekturami szkolnymi.

„Aktualnie jednym z największych odbiorców książek jest młodzież. Co ciekawe, książek w formatach papierowych. Cały dział literatury dla młodzieży to jest ogromny segment rynku, który cały czas rośnie i myślę, że niedługo będzie na topie” – dodaje gość programu „Hej Poznań”.

Po jaki gatunek literacki najchętniej sięgają Polacy? Od kilku lat niezmiennie są to kryminały i literatura obyczajowa. Wybór ten związany jest z tym, że ich czytanie ma być odprężeniem i oderwaniem się od codzienności. Jednak w ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się książka Joanny Kuciel-Frydryszak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Marcin Białecki zaznacza, że nie jest to najłatwiejsza lektura, ale ludzie chcą czytać o swoich przodkach.

Jeżeli chcecie wiedzieć jakie jeszcze książki poleca Marcin Białecki z księgarni Bookowski to zachęcamy do posłuchania całego wywiadu w programie „Hej Poznań”.