Tańsza energia z… portalem

Chcesz zmienić operatora, od którego kupujesz prąd albo sprawdzić oferty konkurencji? Nic prostszego – zapewnia Sebastian Narbut.


Możliwość zmiany dostawcy energii Polacy mają od kilku lat, ale w praktyce mało kto się na to dotąd zdecydował. Porównanie ofert różnych dostawców, sprawdzenie, czy akurat ten może dostarczyć prąd właśnie w Poznaniu i czy aby na pewno jego oferta jest dla nas korzystniejsza pod każdym względem wymagało osobistych wędrówek do wszystkich potencjalnych dostawców, zbierania ofert i porównywania ich ze sobą. To dlatego Sebastian Narbut wpadł na pomysł, by uruchomić portal, który zbierze wszystkie dane potrzebne zainteresowanym w jednym miejscu i pozwoli dzięki kilku kliknięciom w pół godziny porównać oferty różnych firm.

 

W ten sposób powstały dwa portale: Energoportal.eu jest przeznaczony dla małych i średnich firm, a Optimalenergy.pl – dla klientów indywidualnych. Energoportal pozwala przedsiębiorcy nie tylko zapoznać się z nowościami na rynku energetycznym, ale także skorzystać z porad ekspertów na przykład na temat racjonalnego wykorzystania energii na co dzień. Jednak najwięcej miejsca w portalu zajmują informacje dla tych przedsiębiorców, którzy chcieliby zmienić dostawcę energii elektrycznej. Wszystko, co powinni w tym celu zrobić i jakie dokumenty zgromadzić, jest opisane bardzo precyzyjnie i krok po kroku, jest także opcja zadawania pytań w przypadku wątpliwości. Jeśli natomiast przedsiębiorca zaloguje się na portalu, uzyska między innymi dostęp do porównywarki taryf poszczególnych dostawców energii i kalkulator zużycia prądu.

 

– Warto podkreślić, że serwis jest zupełnie niezależny – wyjaśnia pomysłodawca. – Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że wszystkie znajdujące się w nim informacje i sugestie są obiektywne.

 

Portal Optimalenergy.pl jest z kolei przeznaczony dla klientów indywidualnych, którzy chcieliby zorientować się, czy na pewno mają najlepszego i najtańszego dostawcę energii. Także i oni będą mogli skorzystać z usług doradcy lub kalkulatora, dzięki któremu będą mogli policzyć swoje koszty zużycia energii i dzięki temu – wybrać najlepszą ofertę spośród wszystkich dostępnych. Wtedy wystarczy już tylko kliknąć, a dostawca zrobi resztę.

 

– System jest optymalizowany najpierw pod kątem miejsca zamieszkania klienta – tłumaczy Sebastian. – Później już wszystko zależy od sprzedawcy. To on dociera do potencjalnego klienta, bo to jemu zależy.

 

Wszyscy ci, którzy mają obawy, czy aby bardzo korzystna przy podpisywaniu umowy oferta nie okaże się mniej korzystna w działaniu – mogą zajrzeć na forum i przejrzeć komentarze tych, którzy korzystają z usług danego dostawcy. W końcu wiadomo, że nie ma to jak opinia kogoś, kto z jego usług już korzysta…

 

Oba portale są współfinansowane ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.