Strefa Kibica z ekologią, bezpieczeństwem i… Muzeum Narodowym

Design, ekologia i bezpieczeństwo – to podstawowe wartości Strefy Kibica w Poznaniu. Jak się okazuje, to wcale nie będzie takie sobie zwykłe miejsce, gdzie można po prostu obejrzeć mecz.

Przede wszystkim strefa będzie miejscem niezwykle istotnym dla poznaniaków, bo – jak zaznaczył Michał Prymas, wiceprezes spółki Euro Poznań 2012 – tylko niewielu poznaniaków obejrzy mecze na stadionie, a znacznie więcej w strefach.
– Na przykładzie Portugalii i Austrii widać, że powodzenie odniosły strefy znajdujące się w centrach miast – tłumaczył Prymas. – Innsbruck wybrał inną lokalizację, u podnóża stoczni narciarskiej, wprawdzie bardzo znanej, ale znajdującej się na uboczu, i ta strefa poniosła klęskę.

Organizatorzy Strefy Kibica zbadali też wiedzę poznaniaków na ten temat. Okazało się, że 80 procent mieszkańców stolicy Wielkopolski uważa, że Euro 2012 to szansa dla miasta, 78 procent – że to szansa na promocję. 70 procent widzi w imprezie korzyści finansowe i tyle samo uważa, że plac Wolności to najlepsze miejsce na strefę. Jednak tylko połowa ankietowanych wiedziała, że moga tam przyjść także poznaniacy i Wielkopolanie, a jeszcze mniej, bo 20 procent, wiedziało, że strefa ma specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi.

Wartościami strefy są bezpieczeństwo, ekologia i design.
– Futbol będzie królował w strefie, bo nie może być inaczej – mówił Prymas. – Ale on będzie w każdym mieście, a my chcielibyśmy mieć coś więcej.

Więcej oznacza zapewnienie bezpieczeństwa ponad przewidziane standardy: ochrona będzie nie tylko w strefie, ale i w jej okolicach, a bezpieczeństwa pod względem medycznym będzie strzegło 15-20 patroli pieszych, 4 specjalistyczne karetki, będą też dwa punkty stacjonarne udzielania pierwszej pomocy. Ekologia to oczywiście nawiązanie do Konferencji Klimatycznej, przyjazne środowisku rozwiązania będą zastosowane także przy budowie strefy – na przykład każdy z uczestników dostanie na pamiątkę ekologiczne siedzisko, będą też pojemniki na zużyta gumę do żucia z… gumy do żucia. Design, bo Poznań coraz częściej nazywa się stolicą polskiego desingu, jest on też widoczny w koncepcji architektonicznej strefy. Myśląc o tym aspekcie sprawy organizatorzy zaprosili do współpracy… Muzeum Narodowe.

– Nie chcielibyśmy, żeby to miejsce znajdujące się tuż obok strefy, było wyłączone – wyjaśniał Lechosław Olszewski, przedstawiciel operatora stadionu. – Schody będą pełniły rolę amfiteatralnej loży, a elewacja nowego gmachu zostanie przeznaczona na prezentację plakatów związanych ze sportem ze zbiorów muzealnych.

W strefie będą też wyświetlane filmy o sporcie, bogaty będzie także program muzyczny – ale jaki konkretnie, jeszcze nie wiadomo, bo negocjacje z artystami jeszcze trwają. Będa się też mogły zaprezentować poznańskie kluby sportowe i imprezy kulturalne, jakie się odbywają w Poznaniu – ale także i w tym przypadku nie wiadomo jeszcze, jak to będzie wyglądało.

Niestety, organizatorom nie udało się jeszcze porozumieć z administratorem parkingu.
– Trwaja negocjacje – mówiła Katarzyna Parysek odpowiedzialna za koordynację działań związanych ze Strefą Kibica. – Ale jego żądania są nierzeczywiste, gdybyśmy się na nie zgodzili, byłoby to niegospodarnością.

Nie do końca o sensowności funkcjonowania strefy sa też przekonani mieszkańcy okolic placu Wolności – ale i tu negocjacje trwają.
– Staramy się to tak zorganizować, żeby mieszkańcom nie utrudniać dojazdu do posesji – mówi Katarzyna Parysek. – Będą mieli propozycje alternatywnych miejsc parkingowych przy Pułaskiego i Poznańskiej. Dostęp do budynków dla pieszych absolutnie nie będzie zakłócony. Jednak wjazd do strefy będzie możliwy tylko między 6 a 11.

Przypomnijmy: Strefa Kibica na placu Wolności zajmie 17 tysięcy metrów kwadratowych i będzie działała od 8 czerwca do 1 lipca w godzinach od 15 do 24, a w dni, gdy odbywają się mecze oraz w piątki i soboty, od 13 do 2 rano. Głównej wejście będzie się znajdować od strony ulicy Paderewskiego, a drugie od Al. Marcinkowskiego.  Znajdą się w niej 2 stałe punkty medyczne, po strefie będzie też krążyć 15-20 medycznych patroli pieszych. W obsłudze będzie pomagało 152 wolontariuszy, bezpieczeństwa będzie strzegło 307 pracowników ochrony, a 93 będzie ochraniało okolice strefy. Strefa będzie mogła pomieścić 30 tysięcy osób.

Już wkrótce wszystkie informacje pojawią się na oficjalnej stronie miasta, zostanie też uruchomiony numer call center: 646 33 44, pod którym także będzie można uzyskać informacje o Strefie Kibica.