Historia komiksem pisana

Często nie pamiętamy albo w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, że inne narody czy grupy etniczne mają swoje bolączki, niewygodną spuściznę i historię, która wypacza i wpływa na kolejne pokolenia. Komiks autorstwa Flixa Pamiętam jak… Wspomnienia  o tej i tamtej stronie, który został wydany dzięki wsparciu ambasady Niemiec, doskonale nam to uświadamia i nie pozwala o tym zapomnieć.

Ten zbiór 26 krótkich obrazkowych historii to mozaika wspomnień przyjaciół autora. Flix pytaniem „Co takiego pamiętasz?” skierowanym do osób, których moment dorastania przypadł na okres podziału i późniejszego zjednoczenie ich ojczyzny, uruchamia lawinę opowieści z przeszłości. Bohaterowie i ich młodzieńcze lata podzielone są na tytułową „tę i tamtą stronę”, czyli na dwa odmienne światy z granicą wytyczoną przez mur berliński.

Paleta kolorów prezentowana w bardzo estetycznie wydanym komiksie jest równa z paletą wspomnień prezentowanych przez opowiadających o świecie NRD-RFN. Każda osoba to inna emocja, raz bardziej melancholijna, raz wesoła, ale zawsze szczera i prawdziwa.

Autor (a raczej on i współautorzy, czyli jego rozmówcy) w idealnych proporcjach przedstawili groteskę, farsę i dramat tamtych czasów. Podsumowanie może być tylko jedno: Ilu ludzi tyle historii, ile narodów tyle tragedii.