Boże Ciało: którędy w centrum będą przechodzić procesje?

Procesje wokół kościołów to jedna z tradycji Bożego Ciała. Warto jednak pamiętać, że podczas ich przechodzenia ulice są wyłączane z ruchu. Na peryferyjnych osiedlach nie jest to duży problem, jednak gdy dotyczy to którejś z głównych ulic – może oznaczać stanie w długim korku. Sprawdź, którędy przejdą procesje w centrum!

O 10 rano w kościele pw. Bożego Ciała przy ulicy Strzeleckiej rozpocznie się msza, której będzie przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Po niej wyruszy Centralna Procesja Eucharystyczna ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo na Ostrów Tumski. Ołtarze zostaną ustawione na trasie procesji, a ostatni stanie na moście biskupa Jordana. Przed nim arcybiskup wygłosi kazanie i przedstawi 19 nowo wyświęconych księży w diecezji poznańskiej.

Procesje w parafiach zostały zaplanowane na popołudnie. Po mszy o godzinie 15 wyruszy procesja na Wildzie spod kościoła pw. Maryi Królowej. Procesja przejdzie ulicami Przemysłową, 28 Czerwca, Kilińskiego, Prądzyńskiego, Sikorskiego do Fabrycznej i z powrotem na rynek Wildecki.

O 16 wyruszy procesja spod kościoła Chrystusa Króla przy ul. Ostatniej 16.00 z procesją do czterech ołtarzy. Ostatnia msza św. o godz. 19.00. Procesja Bożego Ciała w tym roku będzie przebiegała ulicami: Mikołowską, Ostatnią, Kopanina, powrót ul. Kopanina do ul. Głogowskiej i Ostatniej.

Również o 16 zaprasza parafia św. jana Bosko przy ulicy Warzywnej. Procesja przejdzie ul. Wyżyny do Zagonowej gdzie będzie ołtarz, następnie do ul. Słowiańskiej – tam będzie drugi ołtarz – z ul. Słowiańskiej w ul. Pasieka, tam będzie trzeci ołtarz, z ul. Pasieka w ul. Wyżyny i przy domu salezjańskim będzie czwarty ołtarz. Po procesji zostanie odprawiona msza św. w kościele.

W kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej o 15.30 rozpocznie się msza św., po której wyruszy procesja do czterech ołtarzy ulicami: Stolarską, Śniadeckich, Konopnickiej, Matejki, Grunwaldzką i ulicą Stolarską powrócimy do kościoła.

Na Jeżycach procesja wyruszy o 16.30 po mszy z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża św. przy ul. Szamarzewskiego do kościoła pw. Najwiętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej.

Procesja parafialna w kościele pw. św. Jana Kantego przy ul. Grunwaldzkiej rozpocznie się nabożeństwem nieszporów o godz. 16.40  i przejdzie jak co roku do czterech ołtarzy ulicami:  Grunwaldzką, Grochowską, Promienistą i Sowińskiego.

Procesja z kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej przy ulicy Głogowskiej wyruszy po nabożeństwie o 17 i przejdzie tradycyjną trasą: ulicami Stablewskiego, Dmowskiego, Rynkiem Łazarskim i ul. Głogowską do IV ołtarza przed VIII LO.

Również o 17 wyruszy procesja spod kościoła dominikanów przy al. Niepodległości. Wierni przejdą ulicami: Niepodległości, Libelta, placem Cyryla Ratajskiego, ul. Mielżyńskiego, Fredry do kościoła Najświętszego Zbawiciela.

Uwaga, kierowcy! Ulice na trasie procesji będą na czas ich przejścia zamknięte dla ruchu, a na trasie przejścia procesji centralnej, czyli na ulicach: Krakowskiej, Garbary, Wielkiej, Chwaliszewo nie można w czwartek parkować samochodów, i to juz od 6 rano.