Hospicjum Domowe zaprosiło na Dzień na Bednarskiej (wideo)

Przyjechali goście z Miejskiej Rady Seniorów, był arcybiskup Stanisław Gądecki i dziennikarze. Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej “Hospicjum Domowe” zaprosiło wszystkich chętnych na “Drzwi Otwarte” w swojej nowej siedzibie. Zobacz wideo!

– Chcieliśmy pokazać nasze nowe od dwóch lat miejsce, poinformować o tym, co wydarzyło się tutaj i jeszcze wydarzy – mówiła Anna Jakrzewska-Sawińska, wiceprezes WSWOP „Hospicjum Domowe”. – Co udało nam się osiągnąć w opiece nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i osobami dorosłymi oraz osobami starszymi.  

Hospicjum Domowe w obecnej siedzibie przy ulicy Bednarskiej 4 działa od kwietnia 2009 roku. jego podastawowym celem jest opieka nad chorymi w ostatniej fazie choroby, towarzyszenie pacjentowi w ostatniej drodze i pomoc jego rodzinie podczas choroby oraz w czasie osierocenia. Hospicjum zajmuje się także pomocą medyczną, materialną i psychologiczną dla osób w podeszłym wieku.

To ogromne zadanie, dlatego Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej “Hospicjum Domowe” powołało do życia trzy niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej: Wielkopolskie Hospicjum dla Dorosłych w 1998 roku, rok później powstało Wielkopolskie Hospicjum dla Dzieci, a w 2009 roku utworzono Centrum Usług Leczniczych i Badań Profilaktycznych.

Wszystkie usługi, jakie świadczą hospicja, są realizowane w oparciu o kontrakty z NFZ i są całkowicie bezpłatne. Naczelną zasadą hospicjum jest “każda osoba potrzebująca pomocy powinna ją otrzymać”. Niestety, pieniądze otrzymywane z NFZ nie wystarczają na pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują – dlatego stowarzyszenie chwyta się wszelkich możliwych sposobów, by zdobyć dodatkowe środki. Jednym z nich jest realizowanie zadań zlecanych przez samorządy, innym – zwracanie się z prośbą o pomoc do wszystkich ludzi o wielkich sercach. Bo każdy, nawet najdrobniejszy datek się liczy.

A potrzeby hospicjum, które zajmuje się także opieką geriatryczną, rosną. Osób starszych w naszym kraju przybywa i będzie przybywać – tylko w Wielkopolsce osoby powyżej 60 roku życia stanowią 18 procent ludności. Tymczasem opieka medyczna jest zupełnie nieprzygotowana do zajmowania się starszymi osobami na taką skalę.

Poprawa opieki medycznej nad osobami starszymi to jeden z problemów, na który wolontariusze hospicjum chcą zwrócić uwagę. Lekarzy geriatrów nie przybywa, a pacjentów z tymi problemami – owszem. Poprawie powinien także ulec system pomocy społecznej dla osób starszych i zniedołężniałych. “Dzień na Bednarskiej” jest jedną z akcji, które mają zwrócić uwagę na ten problem.