Będzie nowy szlak turystyczny w Poznaniu!

Pieszy szlak turystyczny ze Starego Rynku na Wzgórze Świętego Wojciecha? Z takim wnioskiem wystąpiła do prezydenta Komisja Rewitalizacji i wszystko wskazuje na to, że szlak powstanie, bo jego przygotowanie nie będzie ani trudne, ani kosztowne.

– To odtworzenie historycznego szlaku na Wronki – tłumaczył Andrzej Billert z Zarządu Dróg Miejskich, prezentując projket. – Zniszczono go przy budowie Solnej, dlatego mamy strasznie kalekie miasto w tym miejscu. Wroniecka trafia w pustkę, bo tam jest kompletny chaos przestrzenny.

Sposobem na to, by Solna stała się chociaż trochę bardziej przyjazna i nie dzieliła miasta tak wyraźnie i kategorycznie na dwie części, jest właśnie budowa turystycznego szlaku pieszego od Starego Rynku przez ulicę Wroniecką na wzgórze Świętego Wojciecha. Przez ulicę Solną szlak będzie prowadził ukosem od synagogi tak, by wychodził na ulicę Święty Wojciech.
– To otworzy perspektywę na piękne widoki – zwraca uwagę Billert. – Z jednej strony na mury, a zdrugiej na fasadę synagogi, która akurat od tego strony ma wiele uroku. Natomiast Święty Wojciech to juz oczywiście ulica ciekawych zabytków i trasa tu może być bardzo inmteresująca. A gdy uruchomi się szlak pieszy to ona zyska na wartości. Przecież są tu piękne i cenne kościoły, Skałka, o której zapominamy…

Radni z komisji rewitalizacji zdecydowanie poparli pomysł.
– To może być fajne zjawisko kulturowe – uważa radny Norbert Napieraj. A radna Katarzyna Kretkowska poprosiła, by w stanowisku komisji zaznaczyć, że trzeba to przygotować jak najszybciej.
– Bo jeśli napiszemy, że do 2013 roku, to w grudniu 2012 dowiemy się, że nie powstanie i jakie są z tym problemy – mówiła.

Za jak najszybszym powstaniem przejścia przez Solną jest też Mariusz Wiśniewski, przewodniczący komisji.
– To przejście zniweluje negatywne skutki budowy Solnej, która rozcięła Stare Miasto na dwie części – uważa.

Trasa powinna być też odpowiednio oznakowana – jak zaznaczyli radni w swoim stanowisku – a znajdujące się przy niej obiekty zabytkowe opisane. Lepiej wyeksponowany powinien być przebieg murów miejskich i Bramy Wronieckiej, więcej informacji o osadzie Świętego Gotarda, należałoby się też zająć wyglądem skwerku przed synagogą, bo nie wygląda on obecnie najbardziej zachęcająco.

Utworzenie szlaku pozwoliłoby także na wprowadzenie ruchu uspokojonego na ulicy Wronieckiej, a także umożliwienie powstawania punktów gastronomicznych na jej trasie, a to z kolei uatrakcyjniłoby nie tylko samą ulicę Wroniecką, ale także cały szlak turystyczny aż do wzgórza Świętego Wojciecha.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.