Zamek oficjalnie otwarty!

Dwa lata trwała przebudowa Centrum Kultury Zamek. W końcu jednak inwestycja została zakończona i otwarta dla poznaniaków. W piątkowy wieczór na wycieczkę po Zamku wybrał się minister Bogdan Zdrojewski.

Przebudowa Zamku to dość specyficzna inwestycja, bowiem z poziomu ulicy nie widać niemal żadnej zmiany. Dopiero po wejściu do holu wschodniej części zamku, oczom obserwatorów ukazuje się dzieło budowlańców. Jest to jednak niewielka część zmian, które zaszły w zamku przez ostatnie dwa lata.

Nic więc dziwnego, że przebudowany Zamek odwiedził Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Mimo ekspresowego tempa, w którym zwiedził przebudowane wnętrza, inwestycja wywarła na nim spore wrażenie.

– Ta inwestycja przekracza oczekiwania, jest zrobiona fenomenalnie – twierdzi minister. – Zbudowano przestrzeń, która imponuje. Ważne jest też, do kogo jest adresowana ta przestrzeń. Ona jest dla młodych, dla starszych, jest tu kino, teatr, sale prób, sale koncertowe. Podoba mi się także połączenie stylów i materiałów, które nie buduje wrażenia kiczu.

Projekt nowych przestrzeni zamkowych przygotowała pracownia Toya Design, natomiast za samą przebudowę odpowiadała firma Skanska. Pracownicy firmy twierdzą, że taka przebudowa była sporym wyzwaniem.

– Przebudowaliśmy ponad 100 różnych pomieszczeń a także ciągi komunikacyjne, powstały również nowe układy konstrukcyjne. Natrafialiśmy przy tym na różne niespodzianki, ponieważ w przeszłości wiele remontów czy też różne przebudowy odbywały się spontanicznie i były nierejestrowane – opowiada o procesie budowlanym Dariusz Szymkowiak, kierunek budowy.

Przedstawiciele wykonawcy podkreślają, że każdy remont czy przebudowa jest trudniejsza niż budowanie od podstaw – zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z budynkiem zabytkowym. W przypadku Zamku ingerencja w budynek była szczególnie duża, ponieważ budynek powstał niemalże na nowo.

Było to spowodowane m.in. problemami, na jakie napotkano podczas przebudowy. Już podczas prac okazało się np., że stropy są w fatalnym stanie technicznym i trzeba je wymienić całkowicie.

– Wiedzieliśmy, że będą różne problemy techniczne, ale nie spodziewaliśmy się, że będzie aż tak źle – opowiada Marek Raczak, wieloletni dyrektor C.K. Zamek. To za jego kadencji rozpoczęła się przebudowa. – Dyrektorem zostałem w 1998 roku i juz wtedy mowiłem, że trzeba zrobić remont. Nie chcę teraz mówić o odczuciach, bo na to będzie czas po pierwszych imprezach. Ale gdy zobaczyłem hol na piętrze to zrobiłem: “aaa”. To jest na pewno element in plus. Teraz życzę, aby ten zamek żył i funkcjonował.

W ramach przebudowy wyremontowano pomieszczenia o łącznej powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych oraz kubaturze 30 tys. metrów sześciennych. Choć przebudowano tylko kilka kondygnacji, to w kluczowym momencie wysokość rusztowań wewnątrz zamku sięgała 36 metrów wysokości. W wyniku przebudowy nie tylko wyremontowano istniejące przestrzenie, ale też stworzono nowe – CK Zamek zyskał ok. 800 metrów kwadratowych nowej powierzchni użytkowej.

Pierwsze imprezy w przebudowanym zamku już się odbyły. Na 15 grudnia, czyli dzień po oficjalnej inauguracji, zaplanowano również specjalny Dzień Filmowy (zobacz w naszym Kalendarium, jakie filmy będą grane).

Czytaj także:
Zamek cesarski prawie gotowy