Budma już się skończyła

1000 wystawców z 35 państw, spotkania, wykłady i pokazy najnowszych technologii z całego świata – w Poznaniu właśnie skończyły się największe targi branży budowlanej w Europie Środkowo-Wschodniej – Budma 2013.

Kierowcy z pewnością oddychają z ulgą, bo w rozkopanym i remontowanym mieście korki z powodu targów dawały się we znaki znacznie bardziej niż normalnie. Z pewnością jednak specjaliści branży budowlanej ciesża się znacznie mniej, bo okazja zobaczenia tego, co w budownictwie najnowocześniejsze i najlepsze trafia się na taką skalę tylko raz w roku.  
 
Setki nowości produktowych i najnowsze osiągnięcia technologiczne, które pozwalają na budownictwo bardziej ekologiczne i ekonomiczne, oparte na dobrych, funkcjonalnych oraz estetycznych rozwiązaniach przestrzennych. Wystarczy wspomnieć choćby budowany na żywo dom autonomiczny, pokazy na żywo w pawilonie 12, gdzie każdy mógł wypróbować prezentowany sprzęt – a później podejrzeć, jak sobie z nim radzą specjaliści.

Budmie towarzyszyło też Forum Architektury odbywające się pod hasłem „Jakość przestrzeni publicznej jako wynik działań architekta, inwestora i urzędnika”. Wzięło w nim udział wielu znanych architektów, a gwiazdą forum był zaproszony przez Izbę Architektów RP Professore Renato Rizzi – wielka sława wśród architektów, niepokorny filozof wyznaczający nowe trendy,twórca m.in. gmachu opery w Tokio, dzielnicy La Viltette w ParyŜu, czy też projektant Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

BudShow, czyli budowa na żywo domu autonomicznego również przyciągnęła wielu ciekawych. Nic dziwnego, bo samowystarczalny budynek to nadal novum w naszym kraju, ale tak właśnie wygląda przyszłość budownictwa  energooszczędnego. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwala na znaczne oszczędności energii przy jednoczesnym zachowaniu ciekawego designu. Niewątpliwymi atutami tego typu budynku są zarówno pro-ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Godnie reprezentowane na targach były także domy pasywne i energooszczędne, które miały swoje forum, a na nim można było porozmawiać na przykład o tym, na jakie oszczędności można liczyć decydując się na taki dom oraz gdzie starać się o dofinansowanie inwestycji przyjaznych środowisku.

Warto było także wybrać się do Strefy Testów – specjalnej przestrzeń prezentacji narzędzi, sprzętu pomocniczego oraz innych produktów dla budownictwa, gdzie każdy mógł bezpłatnie i w praktyce ocenić najnowsze produkty dostarczone przez wystawców. Dzięki temu uczestnicy targów mieli okazję wyrobić sobie własne zdanie na temat rzeczywistych zalet pojawiających się na rynku nowości.

Atrakcji było o wiele więcej – kto nie zdążył wszystkiego zobaczyć, będzie miał kolejną szansę za rok. A nawet więcej niż rok, ponieważ Budma 2014 odbędzie się dopiero w marcu.