Autobus, piwo i kapsle dla zakochanych, czyli co można robić w walentynki

14 lutego czyli walentynki to dzień miłosnych wyznań i spędzania czasu z ukochaną osobą. Jak? No cóż, spacer, kawa i kino najwyraźniej nie są już na topie.  Walentynkowe propozycje w tym roku są – jakby to ująć – bardziej hardkorowe…

Walentynki świętuje – poza wszystkimi zakochanymi – także poznańskie MPK. Zamierza z tej okazji wypuścić na trasę walentynkowy  autobus, czerwony jak serce, który ruszy 17 lutego – w najbliższą niedzielę. Walentynkowy bus czyli powszechnie kochany „ogórek” odjeżdżać będzie  sprzed Katedry o godz. 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Na pokładzie biletów nie będzie, będą za to konkursy dla zakochanych, w których będzie można wygrać wiele atrakcyjnych nagród do wykorzystania we dwoje.

Jeśli nie walentynkowym autobusem – to może na… piwo? Wystarczy skrzyknąć większą grupę zakochanych i już można powalczyć na FB Kompanii Piwowarskiej o sponsorowane przez nią piwo. Najliczniejsza kompania wygrywa!

Jeśli nie piwo – to może kawa? Salon Posnania informuje, że w dniach 11-16.02 przy zakupie dowolnej książki w salonie (lub innych towarów z naszej oferty)), będą serwować kupującym pyszną kawę (lub herbatę) tylko za 1 grosz!

Walentynki trafiły także na… języki. Szkoła Cieślak & Nowak wprowadziła promocję na JĘZYKI MIŁOŚCI, którymi są, jak się okazuje, włoski, francuski i hiszpański. Wszystkie osoby, które zapiszą się na kurs języka francuskiego, włoskiego czy też hiszpańskiego do jednej z grup oprócz rabatu 100 zł otrzymają dodatkowy rabat w wysokości 50 zł.

Miłość może przybierać jeszcze bardziej różnorodne kształty i formy – na przykład formę… kapsla Tymbarku. 14 lutego w Poznaniu wczesnym rankiem ruszy akcja „Kapslove Walentynki”. W tym dniu, ulice, mosty, parki i place miasta ozdobi ponad 25 tys. magnetycznych kapsli, z których każdy zawierał będzie walentynkowe przesłanie.

Kapsle zostaną ułożone w serca, kwiaty i strzały Amora. Pokryją one między innymi Rynek Starego Miasta, Most Teatralny, Ostrów Tumski, a także Cytadelę, czyli miejsca najchętniej odwiedzane przez  zakochanych. Magnetyczne kapsle z walentynkowymi hasłami mogą z powodzeniem zastąpić typową kartkę z życzeniami. Wystarczy wziąć swoją ukochaną osobę na spacer, odnaleźć i wręczyć taki, który spodoba się najbardziej…

Zakochany kibic obowiązkowo powinien wybrać się ze swoją walentynką na stadion. Pierwszą propozycją jest romantyczna kolacja w w Loży Klubowej lub Prezydenckiej albo jednej z lóż VIP z widokiem na murawę i podświetlone trybuny poznańskiego stadionu.  W każdym przypadku para ma gwarantowane specjalne walentynkowe menu składające się z 4 dań, nastrojową aranżację wnętrza oraz pełną obsługę kelnerską w loży. W cenie również napoje oraz butelka wina.

Drugą jest wspólna jazda na łyżwach połączona z bezpłatną lekcją jazdy dla par. Każdy, kto przyprowadzi swoją walentynkę Ligawę przy Bułgarskiej za drugi bilet zapłaci tylko 1 zł.
 
W walentynkowy klimat wpisało się nawet… Muzeum Archeologiczne – we właściwym sobie stylu. 14 lutego o 18 zaprasza poznaniaków na walentynkowy wykład o erotyce i seksie w starożytnym Egipcie. Czy starożytni Egipcjanie byli wyuzdani, czy wręcz przeciwnie, pruderyjni? Jaki był ówczesny ideał piękna? Czy pornografia już wtedy istniała? – na te i wiele innych intrygujących pytań odpowie egiptolog dr Andrzej Ćwiek. Dodatkowo dla wszystkich chętnych możliwe będzie otrzymanie spersonalizowanego miłosnego zaklęcia zapisanego hieroglifami, a zaskoczeniem dla słuchaczy może okazać się fakt, symbolika religijna w starożytnym Egipcie obejmowała przedstawienia nagich bogiń i bogów z członkami w stanie erekcji, a nawet w trakcie wyrafinowanych aktów autoerotycznych.  
 
Zakochani melomani powinni się zgromadzić 14 lutego, o godz. 19.00 w Auli Nova, bo tam odbędzie się koncert zatytułowany All you need is love. Wystąpią: Maria Rozynek – sopran, Hubert Walawski – baryton, Joanna Zaremba – fortepian, Dagmara Kapczyńska – klawesyn, a także Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod dyrekcją Marka Gandeckiego oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod batutą Marcina Sompolińskiego.
W programie m.in.: J. Dowland, J. Lennon, T. Weelkes, P. Mealor, M. Karłowicz oraz P. Czajkowski – Uwertura-fantazja Romeo i Julia. Wstęp wolny.

Nieco poważniej postrzegają walentynki pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 14 lutego przy współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland przeprowadzą akcję edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Bezpieczne walentynki”. Na terenie Uniwersytetu Medycznego Collegium Anatomicum przy ul. Święcickiego oraz Bibliotece Głównej UM przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu  w  godzinach od 12 do 14 członkowie stowarzyszenia   przeprowadzą  działania edukacyjno-informacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS połączone z rozdawnictwem ulotek, broszur i… prezerwatyw.
 
Z okazji walentynek na specjalne spotkanie “Różne oblicza miłości” zaprasza także Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych Pion.pl. Spotkanie odbędzie się w piątek, 15.02. od 10.30 w siedzibie Poznańskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Bukowska 27/29). Podczas spotkania odbędą się między innymi warsztaty z zakresu edukacji seksualnej pod hasłem “Głowa, ręka i co dalej?” dla młodych dorosłych, a o radościach i troskach wspólnego życia opowiedzą dwie pary osób niepełnosprawnych. Uwaga! na spotkanie trzeba się wczesniej zgłosic, bo ilość miejsc jest ograniczona.

Czytaj też:

 Panowie, ręce precz od staników!

Poznań na walentynki: gdzie się wybrać?