Designerski Poznań na Arenie Design

Ogrzewacz do rąk, siedzisko “Hubek”, ławka generująca ciepło – te i wiele innych ciekawych projektów mebli miejskich można oglądać na wystawie “Perspective_s from Poznań” podczas tegorocznej edycji Areny Design.

Ekspozycja „Perspective_s from Poznań” składa się zarówno z mebli miejskich, jak i wielu innych ciekawych rozwiązań stworzonych przez młodych projektantów z Poznania.
Meble miejskie zaprojektowane przez poznaniaków zostały już pokazane na największych Targach Wzornictwa na Temporary Museum for New Design w Mediolanie, w Berlinie na DMY International Design Festiwal oraz na Design September w Brukseli.

Po pokazach na scenie międzynarodowej nadszedł czas na Polskę. Meble poznańskich projektantów były częścią głównej wystawy podczas Gdynia Design Days. Zauważone i podziwiane prace designerów, na zaproszenie organizatorów były też częścią wystawy w Galerii SOHO w Warszawie oraz w Cieszynie. Teraz staną się częścią ekspozycji arena DESIGN, która odbędzie się na terenie MTP. Na wystawie „Perspective_s from Poznań” znajdzie się kilkanaście oryginalnych projektów, które ukazują nowoczesne spojrzenie młodych ludzi na architekturę miasta przy zachowaniu jej uniwersalnego charakteru.

„Electricity” – to miejska ławka wykonana z ciepłego betonu, która posłuży za elektrownie słoneczną. Dzięki wmontowanym ogniwom fotowoltaicznym umożliwia nie tylko ogrzanie i suszenie siedziska w deszczowe dni ale dzięki wbodowanemu portowi USB pozwala na naładowanie rozładowanego telefonu czy laptopa. Autorami „Electricity” są  Magdalena Czapiewska, Karol Murlak oraz Zuzanna Lemieszek.

„Lampa uliczna” to projekt Natalii Zakrzewskiej, studentki II roku Architektury Wnętrz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest to wizja nowoczesnej lampy ulicznej z polami świetlnymi na 5 poziomach, wyposażonej w specjalne czujniki umożliwiające oświetlenie powierzchni w zależności od pory dnia i miejsca, w którym będzie postawiona.

WARM UP YOUR HANDS, czyli „Rozgrzej Rączki” to projekt autorstwa Piotra Wiśniewskiego. Zimowa pora nie służy utrzymaniu ciepła naszego ciała – Piotr znalazł na to idealne rozwiązanie. Jest to propozycja ogrzewaczy do rąk, które przy zachowaniu swojego praktycznego charakteru wpływają na sferę wizualną miasta. Przyrząd może być wykorzystywany zarówno zimą jak i latem. Po zdemontowaniu paneli grzewczych może oświetlać przystanki lub posłużyć użytkowi publicznemu np. w celu podładowania telefonu  komórkowego.

W formie plansz Miasto Poznań zaprezentuje 3 projekty, tj. „Hubek”, Poznańskie Lustra” i „Back”. Wojtek Janicki, student II roku wzornictwa na UAP w Poznaniu skonstruował Hubek, czyli półsiedzisko miejskie, które może być umieszczone w miejscu tradycyjnych ławek. Swoim kształtem nawiązuje do tradycyjnych hub, jednak wykorzystane są tutaj ściany i ogrodzenia. Jest dopasowany do ludzkiego ciała i pozwala mieszkańcom na chwilę odpoczynku, zaczekanie na tramwaj czy też poczytanie gazety.

„Poznańskie Lustra” zwracają uwagę na detale architektoniczne starego Poznania. Autorzy Emilia Schudy, Agata Smok i Mikołaj Stępień wpłynęli na możliwość ukazania mieszkańcom i turystom fragmentów architektury, które na co dzień rzadko kiedy rzucają się w oczy. Ostatnim produktem jest „Back” Wojciecha Gawrońskiego.

Poznań pretenduje do miana stolicy polskiego designu i miejsca, w którym młodzi ludzie mogą rozwijać swoją kreatywność, zarówno na szczeblu uczelnianym, jak i amatorskim. Jednym z efektów jest stworzenie młodzieży możliwości  wpływania przy wykorzystaniu zróżnicowanego tła architektonicznego na kształt uniwersalnych urządzeń użytkowych.

Czytaj także:

Święto designu rozpoczyna się w Poznaniu