Budżet Obywatelski 2014: szykujcie pomysły!

Poznaniacy już po raz drugi będą mogli zadecydować, na co chcieliby wydać 10 mln złotych. Wnioski i pomysły można składać  od poniedziałku, 3 czerwca. Komplet propozycji poznamy 7 lipca.

Do wydania będzie, podobnie jak rok temu, 10 milionów złotych. Projekt może zgłosić każda osoba fizyczna czy prawna, instytucja publiczna, organizacja pozarządowa – byleby była z Poznania. W tym roku pojawiło się pewna nowość – głosować mogą także studenci studiujący w Poznaniu i mogący udowodnić to z pomocą legitymacji studenckiej.

– To było bardzo dyskusyjne – przyznawał niedawno prezydent Grobelny. – Ale mamy nadzieję, że to będzie zachęcało studentów, żeby zostawali w tym mieście na stałe, skoro głosują.

Bo głównym celem Budżetu Obywatelskiego jest właśnie zintegrowanie społeczności oraz zwiększenie udziału mieszkańców w kształtowania polityki miasta.
– Mieszkańcy się kontaktują, współpracują ze sobą, dowiadujemy się też, czego chcą, na czym im zależy – wyjaśnia prezydent Grobelny. I przypomina, że w poprzedniej edycji oddano 20238 głosów, a sporo z nich – przez internet.

Budżet wystartuje wcześniej niż w ubiegłym roku, żeby poznaniacy mieli więcej czasu na zgłaszanie projektów i więcej na wybór tych, na które chcą głosować.
– Mamy nadzieję, że głosujących będzie co najmniej tylu co rok temu – mówi prezydent. – Ale doświadczenia z innych miast uczą, że w drugiej edycji głosujących zazwyczaj ubywa.

Projekt może zgłosić każdy chętny od 3 czerwca do 7 lipca na specjalnym formularzu, który znajduje się na oficjalne stronie miasta i będzie dostepny także w punktach informacyjnych – tak jak rok temu. Później zgłoszone projekty będą przechodziły weryfikację merytoryczną. Tutaj także zasady zostały poprawione: do współpracy zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych, zostanie także opracowany pewien standard opisu projektu, który ułatwi jego ocenę. Chodzi tu o to, by uniknąć przypadków takich jak w ubiegłym roku, gdy niektóre ze zgłaszanych projektów otrzymały sporo głosów, przeszły sprawdzian merytoryczny, a ostatecznie okazywało się, że nie nadają się do realizacji, jak chociażby pomysł Muzeum Enigmy, które miałoby się mieścić w CK Zamek – a władze tej instytucji w ogóle o tym pomyśle nie wiedziały.

Najlepsze propozycje zostaną poddane pod głosowanie, a pięć zwycięskich, czyli tych, które dostały najwięcej głosów, zostaną wpisane do budżetu miasta na rok 2014. Głosowanie rozpocznie się 18 i potrwa do 29 września. Głosować będzie można podobnie jak rok temu: tradycyjnie w punktach informacyjnych lub eletronicznie, ale w tym roku będzie dostepny nowy, interakcyjny formularz, który ułatwi głosowanie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku poznaniacy wybrali pięć inwestycji: rozbudowa Hospicjum palium, pieszo-rowerowa trasa Wartostrada, Ośrodek krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych, droga rowerowa oraz rodzinny plac zabaw. Wszystkie są obecnie w trakcie realizacji.
– Zakończył się już ten najbardziej pracochłonny etap, czyli zbieranie dokumentów – wyjaśnia Anna Szpytko, dyrektor Biura Kształtowania Relacji Społecznych UM. – Jest więc szansa, że do końca roku przynajmniej część prac zostanie wykonana.

Roczny budżet Poznania to około 2,8 miliarda złotych. Poznaniacy “po obywatelsku” moga wydać z niego 10 milionów.