Gdzie kończy się miasto?

Gdzie kończy się miasto? – takie pytanie zadawali sobie uczestnicy międzynarodowej konferencji sieci Purple poświęconej Planowaniu przestrzennemu na terenach podmiejskich. Konferencja odbywała się w Poznaniu.

Purple to europejska platforma regionów podmiejskich, która walczy o właściwe traktowanie tych rejonów i to na skalę europejską. Często bowiem urzędnicy w Brukseli przypisują tereny leżące wokół dużych miasta, ale już do nich nie należące, do wsi – a przecież taki rejon ma zupełnie inny charakter.

– Miasto i jego okolice to jedna całość, a rozdzielanie okolic miejskich i wiejskich to błąd – tłumaczy Hilary Lowson, sekretarz sieci Purple. – Przecież wielu ludzi pracuje w mieście, a mieszka poza nim, w podmiejskich osiedlach. To nie jest już miasto, zgoda, ale czy to jeszcze wieś? Chcemy, by Unia Europejska wzięła to pod uwagę, a to z kolei żeby się przełożyło na odpowiednie prawodawstwo w krajach unijnych.

Członkowie sieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali prelekcji o specyfice gospodarki przestrzennej i uwarunkowaniach prawnych w Wielkopolsce. Pod tym względem wszystkie regiony będące członkami sieci bardzo się różnią, ale nie przszkadza to we wspólnym szukaniu rozwiązań i korzystania z doświadczeń tych członków, którym udało się rozwiązać problem pojawiający się także w innych kraajach.

A problemem, który pojawia się wszędzie, jest niekontrolowany i niezrównoważony rozrost podmiejskich osiedli.
– Ludzie wyjeżdżają pod miasto, widzą piękny las i pole, i mówią: jak cudownie byłoby tu  mieszkać – mówi Lynne Hack, wiceprezes Purple. – Budują dom, a za nimi inni, i w końcu juz nic nie zostaje z tego pięknego pola i lasu…

Zapanowanie jednak nad podmiejskimi osiedlami, które pojawiają się jak grzyby po deszczu, nie jest łatwe, bo – jak zwraca uwagę Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa wielkopolskiego, interesy miasta i okalających je gmin najczęściej nie są takie same.
– Weźmy pod uwagę choćby budżety pochodzące w większości z podatków PIT i CIT mieszkańców – mówi wicemarszałek. – Nie ma tu wspólnego interesu. Dlatego tak interesuje nas, jak podobne problemy rozwiązuje się w innych kraajach.

Bo chociaż system planowania przestrzennego w Polsce dobrze działa i wydaje się wystarczający, to jednak w niektórych sytuacjach nie wystarcza. Działania na styku miasto-gmina i budowa podmiejskich osiedli są jednym z takich problemów.
– Dobrym przykładem jest tu budowa kolei dużych prędkości – mówi wicemarszałek. – Jeśli nie powstrzymamy budowy takich osiedli, to inaczej nie wyprowadzimy kolei z Poznania jak tunelem. Bo tak te okolice obrosły w osiedla…
 
Konferencja “Gdzie kończy się miasto?…” jest wydarzeniem towarzyszącym XVII Zgromadzeniu Ogólnemu Sieci PURPLE w Poznaniu. Jego uczestnikami będą przedstawiciele 15 regionów członkowskich z 11 krajów europejskich.
 
Sieć Purple założona została w 2004 roku. W jej skład wchodzi obecnie 15 regionów: Katalonia, Dublin, Flandria, Frankfurt nad Menem, Ile-de-France, Mazowsze, MHAL (Maastricht/Heerlen, Hasselt, Aachen, and Liege), Nord-Pas-de-Calais, Randstad, Rhône-Alpes, South-East England, South Moravia, Stockholm, West Midlands oraz Zealand Denmark. Europejska Platforma Regionów Podmiejskich współpracuje również z innymi sieciami europejskimi: Eurocities (Stowarzyszenie dużych miast europejskich) oraz Metrex (Stowarzyszenie europejskich obszarów metropolitalnych).