Bezpieczeństwo wewnętrzne? Dla studentów to nie problem!

Przez cały piątek na ulicach w centrum Poznania można było spotkać studentów w… mundurach i ubraniach ochronnych. W ten nietypowy sposób Wyższa Szkoła Bankowa promowała swój nowy kierunek – Bezpieczeństwo Wewnętrzne.

Widok policjantów na ulicach miast nikogo nie powinien dziwić – jednak studenci poprzebierani w różne mundury i ubrania ochronne może już wywoływać pewne pytania. Te jednak były zadawane właśnie przez żaków, którzy poprzebierani np. w stroje policyjne przechadzali się w piątek po Poznaniu. Przechodniów zaś pytali o bardzo ważną rzecz – bezpieczeństwo wewnętrzne.

Tego właśnie dotyczy nowy kierunek uruchomiony na Wyższej Szkole Bankowej. Uczelnia postanowiła go wypromować w dość nietypowy – jak na szkołę wyższą – sposób. Studenci bowiem m.in. zadawali pytania o to, co zrobić ze znalezionymi bagażami i torbami czy też sprawdzali znajomość alfabetu morsa wśród poznaniaków.

– Ideą tego wydarzenia jest budowanie świadomości i poczucia bezpieczeństwa wewnętrznego w ludziach, którzy na co dzień żyją w mieście – tłumaczy Magdalena Piątek, rzecznik prasowy WSB w Poznaniu. –  Mamy mnóstwo takich wydarzeń i okazji, np. imprezy masowe albo gwałtowne burze, wylania rzek… tych obszarów, kiedy tzw. bezpieczeństwo wewnętrzne musi zadziałać, jest dużo. Dlatego coraz popularniejsze stają się takie studia.

Studenci (łącznie 8 osób podzielonych na dwie drużyny) pojawili się m.in. na moście Dworcowym przy Międzynarodowych Targach Poznańskich, pod poznańską operą czy też na placu Wolności. Nie byli to jeszcze studenci nowego kierunku. Zabawy z bezpieczeństwem na ulicach Poznania to dopiero pierwszy etap promocji. Następny odbędzie się we wtorek, 23 lipca, kiedy to na WSB odbędą się wykłady.

– To będą wykłady z konkretną wiedzą i rozwiązaniami. Będzie np. pan Rafał Pękala, który opowie o systemie ostrzegania ludności w Poznaniu. Takie połączenie takiego pytania “czy ty wiesz, co zrobić?”, a potem podania konkretnej odpowiedzi, jest najlepszą formą pokazania już nawet nie oferty uczelni, ale pobudzenia do myślenia i pokazania, że jest to zagadnienie dotyczące nas na co dzień – opowiada Magdalena Piątek. – Jednak w akcji nie chodzi o to, żeby straszyć ludzi, tylko pokazać im, że może nie żyjemy już w tak bezpiecznym świecie, jak kiedyś.

Wtorkowe wykłady będą dotyczyły m.in. bezpieczeństwa teleinformatycznego i systemu ostrzegania mieszkańców o zagrożeniach. Wszystkie spotkania odbywają się w budynku Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2a. Udział jest darmowy, jednak trzeba się wcześniej zapisać pisząc na e-mail: warsztaty@wsb.poznan.pl.