Jak przechowywać lody, żeby się nie zatruć?

Przed rozpoczęciem przygotowania deseru lodowego i wyborem lodów w sklepie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Ta wiedza może nas uchronić przed nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi.

Przede wszystkim lody należy przechowywać w temperaturze -18 stopni lub niższej, bo w wyższej się rozmrażają i wtedy o zatrudnie nietrudno. Dlatego warto sprawdzić temperaturę sklepowej zamrażarki, zanim wyjmiemy z niej lody, sprawdzić termin przydatności do spożycia, a także sprawdzić wygląd lodów. Ich powierzchnia powinna być równa i gładka, bez przebarwień i kryształków lodu. Jeśli tak nie wyglądają, to nawet jeśli termin ważności jeszcze nie minął – lepiej ich nie kupować. Taki wygląd jest dowodem, że lody zostały rozmrożone i ponownie zamrożone.

– A wtedy o zatrucie nietrudno – przestrzega Ewelina Suska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Gdy po zjedzeniu lodów pojawią się wysoka gorączka, biegunka, bóle brzucha lub wymioty, to najprawdopodobniej oznacza, że lody oprócz tradycyjnych składników zawierały jeszcze dodatek bakterii chorobotwórczych: enterobakterii C, salmonelli lub listerii.

– W 2012 r. przepadano 196 lodów, z których 24 zostały zakwestionowane z powodu zbyt dużej ilości bakterii z rodziny enterobacteriaceae – mówi Ewelina Suska. – W 2013 r. w I półroczu ( do końca czerwca ) przebadano 72 lody, zakwestionowano 1 lód z powodu zbyt dużej ilości bakterii z rodziny enterobacteriaceae.

Możemy jednak pocieszyc miłośników mrożonych słodyczy – jak dowodzą statystyki WSSE, w ciągu ostatnich 10 lat nie odnotowano w Wielkopolsce zatruć po konsumpcji lodów. Wiąże się to najprawdopodobniej z nowymi technologiami produkcji, z których wyeliminowano dodatek jaj kurzych.