Zagłosuj – i wybierz film do autodeskrypcji

Od 20 sierpnia Wielkopolskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt„Zobaczyć i usłyszeć – z audiodeskrypcją w Wielkopolsce”. Dzięki niemu w pięciu kinach Wielkopolski odbędzie się 10 bezpłatnych seansów dla niewidomych i słabowidzących.

Każdy chętny może zagłosować na jeden z 10 zaproponowanych filmów – ten film, który zbierze najwięcej głosów, będzie wyświetlany z autodeskrypcją w w pięciu kinach studyjnych w całej Wielkopolsce (pomiędzy wrześniem a listopadem 2013 r. w Koninie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Rawiczu oraz Poznaniu).

– Decyzję oddajemy w ręce niepełnosprawnych Wielkopolan i Wielkopolanek – mówi Marcin Halicki z Wielkopolskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych. – Wybieramy dwa filmy: z przygotowanych propozycji należy wybrać jeden w kategorii „Film dla dorosłych”, oraz jeden w kategorii “Film dla dzieci”.

Obrazy, które w plebiscycie zwyciężą (w obu kategoriach) widzowie będą mogli zobaczyć i usłyszeć już od września na wybranych pokazach. Samo głosowanie jest banalnie proste: wystarczy kliknąć TUTAJ, zaznaczyć po jednym filmie w każdej z kategorii, a następnie wysłać formularz.

Uwaga! Głosowanie trwa do wtorku, 27 sierpnia, o północy!

Oto proponowane filmy:

FILMY DLA DOROSŁYCH
Życie Pi – Wszystko zaczyna się i kończy w Montrealu, gdzie pewien pisarz natrafił na historię Piscine’a Militora Patela. Chłopak, znany jako Pi, dorastał w latach 70. w Pondicherry. Jego ojciec prowadził zoo, w którym bohater spędzał większość czasu. W czasie rejsu statkiem transportującym zwierzęta z indyjskiego ZOO do Ameryki, zdarza się katastrofa, a jedynymi ocalałymi istotami są Pi, hiena, ranna zebra, orangutan i głodny tygrys bengalski. Przez 227 dni Pi i towarzyszące mu zwierzęta toczą walkę o życie na szalupie ratunkowej.
Jesteś Bogiem – historia Magika, Fokusa i Rahima, czyli twórców słynnej hip-hopowej formacji Paktofonika.
Mój Rower – Dlaczego niezależnie od wieku, gdy facet kocha, nie potrafi tego wyrazić słowami? Paweł (Artur Żmijewski), Włodek (Michał Urbaniak) i Maciek (Krzysztof Chodorowski) skazani na swoje towarzystwo przez kilka dni, nie przepuszczą żadnej okazji, żeby uprzykrzyć sobie życie. Czy naprawdę więcej ich dzieli niż łączy? Czy klucz do zrozumienia męskiego punktu widzenia w ogóle istnieje?
Listy do M. – film, w którym pogubieni życiowo bohaterowie odkryją, że to, co ich spotkało, to właśnie miłość. W jeden wyjątkowy dzień w roku, pięć kobiet i pięciu mężczyzn przekona się, że przed miłością i świętami nie da się uciec.
Nietykalni – Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich… nietykalnymi.

FILMY DLA DZIECI
Hugo i jego wynalazek – Głównym bohaterem filmu, który rozgrywa się w latach 30. ubiegłego stulecia, jest 12-letni sierota, który mieszka na paryskim dworcu kolejowym. Pewnego dnia chłopiec wplątuje się w tajemniczą aferę, w której dość znaczące role odgrywają… jego nieżyjący ojciec i robot.
Lorax – opowieść o strażniku lasu i pewnym dwunastolatku, który wyrusza na poszukiwanie prawdziwego drzewa Truffula – jedynej rzeczy, która może pomóc mu w zdobyciu serca dziewczyny marzeń. Aby odnaleźć drzewo, chłopiec musi poznać historię Loraxa, zgryźliwego acz niezwykle czarującego stworzenia. Pewnego dnia w lesie Loraxa pojawia się Once-ler i zaczyna wycinać drzewa…
Tajemnica zielonego królestwa – Animacja opowiada o ukrytej głęboko w lesie krainie, gdzie toczy się bitwa pomiędzy siłami dobra i zła. Pewna nastolatka zostaje tam w magiczny sposób przeniesiona.
Auta 2 – Zygzak McQueen trzy razy wygrał wyścig Piston Cup Championship w Kalifornii. Nadal mieszka w Chłodnicy Górskiej przy autostradzie 66, przyjaźni się ze Złomkiem i pozostałymi autami. Otrzymuje propozycję udziału w pierwszym wielkim światowym Grand Prix, podczas którego ma zostać wyłoniony najszybszy samochód świata.
Mój sąsiad Totoro – Historia ojca, który wraz z dwiema córeczkami zamieszkuje w „nawiedzonym” domu. Tymczasem w okolicy mieszka duch, opiekun i strażnik lasu – tytułowy Totoro, wraz ze swoimi pomocnikami.

Celem projektu jest jak największe włączenie osób niewidomych, słabowidzących oraz niesłyszących w życie kulturalne naszego regionu.