Niedziela na Świętym Marcinie – i bez samochodu

Wielkim finałem zakończy się Tydzień bez Samochodu w Poznaniu. Odbędzie się on na Świętym Marcinie, a ulica z tej okazji zostanie wyłączona częściowo z ruchu. A co się będzie działo?

Wszystko zacznie się od przejazdu rowerowego od Starego Marycha pod Okrąglak pod wodzą Sekcji Rowerzystów Miejskich. Stamtąd rowerzyści będą mogli wyruszyć już na Święty Marcin, i to bez obaw, bo na tę okazję ulica zostanie zamknięta dla ruchu. A tam już będą na nich czekać jednodniowe restauracje, pokaz starych i nowych tramwajów, stoiska organizacji pozarządowych i parking dla walk-mobili.

Będzie także pokaz filmów dokumentalnych z serii Streetfilms. Ich autorzy stawiają sobie za cel “dokumentację ulic przyjaznych mieszkańcom”, a w swoich krótkich produkcjach poruszają różne zagadnienia – od uspokajania ruchu po rozważania na temat cen miejskich parkingów. Autorską kompilację filmów w wersji polskiej przygotowało Stowarzyszenie “Prawo do Miasta”. Projekcja będzie mieć miejsce w podcieniach Hotelu Lech przy skrzyżowaniu ulic Gwarnej i Święty Marcin.

Będzie też gra uliczna, która rozpocznie się o 13 i potrwa do 17, warto będzie także zajrzeć do zabytkowego tramwaju: wagonu N i ND z przyczepą „sanocką”, która jest  ostatnim, pięknie odrestaurowanym nabytkiem w historycznej flocie MPK. Na pokładzie zabytkowego tramwaju będzie można skosztować herbaty i kawy, którą będzie fundować  Poznańska Palarnia Kawy Astra Sp. z o.o.
– Mamy nadzieję, że będzie to miły zwiastun i przedsmak tramwajowej kawiarenki, która ma w przyszłym roku powstać w Poznaniu – mówi Iwona Gajdzińsdka, rzeczniczka prasowa MPK. – Wszystkich na tę kawę i herbatę serdecznie zapraszamy.

Od godziny 12 do 17 będzie też można oglądać filmy w Kluboksięgarni Głośna: będą to między innymi “Miasto w ruchu” (“Contested Streets: Breaking New York City Gridlock”), godz. 15, oraz “Wpuszczeni w korek” (“Taken for a ride”), godzina 16.

Na Świętym Marcinie będą także działać warsztaty rowerowe – g. 12.30 grupa pierwsza, g. 15 grupa druga (udział bezpłatny, zgłoszenia i informacje: swietymarcin@ckzamek.pl).