Żołnierz też… nauczyciel

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – Dzień Nauczyciela. W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych nie służą nauczyciele tylko dowódcy i instruktorzy, ale to właśnie oni uczą żołnierzy rzemiosła.

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych szkoli żołnierzy na potrzeby Sił Zbrojnych. Nadrzędną rolę w procesie kształcenia spełniają dowódcy kursów, dowódcy grup, kierownicy zespołów szkolenia oraz instruktorzy. Śmiało można powiedzieć o nich, że to nauczyciele w mundurach. Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda proces kształcenia kadry oficerskiej? Okazuje się, że jest to bardzo ciekawe – chociażby ze względu na nazwę przedmiotów.

Za proces szkolenia odpowiada komendant Szkoły Podoficerskiej st. chor. sztab. Marek Kajko za pośrednictwem kierownika sekcji szkolenia st. chor. Jacka Kaźmierczaka. Ze względu na specyfikę szkolenia, różnorodność oraz ogrom przekazywanej wiedzy  bezpośrednio szkoleniem zajmują się zespoły szkolenia:
– taktyki i rodzaju wojsk – pod dowództwem chor. Mariusza Palaka,
– szkolenia ogniowego – mł. chor. Bartosza Golca,
– uzbrojenia i sprzętu wojskowego – mł. chor. Tomasza Dawidziuka,
– logistyki – mł. chor. Jarosława Szpurka,
– łączności i informatyki – st. chor. Pawła Andrzejewskiego,
– humanistyczny – st. chor. Artura Deneki,
– wychowania fizycznego i sportu – mł. chor. Adama Jarząbka.

To Ci wspaniali żołnierze wraz z podległymi instruktorami przekazują wiedzę i umiejętności szkolonym żołnierzom.
Poruszając problematykę nauczania w SPWLąd nie można zapomnieć o dowódcach, ponieważ to oni spędzają z żołnierzami najwięcej czasu. To dzięki nim, nawet najtrudniejsze zadania mogą być zrealizowane.

Dowódcy kursów i podlegli im dowódcy grup, jako dowódcy pierwszego kontaktu są nauczycielami i wychowawcami. W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych jest pięć pododdziałów:
– 1 kurs – dowodzony przez chor. Mariusza Skorynę;
– 2 kurs – chor. Mariusza Sokołowskiego;
– 3 kurs – chor. sztab. Tomasza Garnczarka;
– 4 kurs – st. chor. Roberta Świtały;
– 5 kurs – chor. Tomasza Zagórskiego.

Stopnia wojskowego, imienia i nazwiska wszystkich nauczycieli w mundurach nie sposób wymienić. To cisi bohaterowie, którzy na co dzień prowadzą zajęcia w salach wykładowych, na poligonach, placach ćwiczeń, strzelnicach…

Prowadzą zajęcia taktyczne, ogniowe, inżynieryjno-saperskie, chemiczne, topografię, musztrę, regulaminy, metodykę i wiele innych a wszystko według maksymy „Od najlepszych, dla najlepszych”. Przygotowanie do prowadzenia zajęć, wiedza i umiejętności dowódców, wykładowców i instruktorów musi być na najwyższym poziomie po to, żeby wyszkoleni żołnierze, którzy wrócą po szkoleniu do macierzystych jednostek, mogli wykonywać zadania w kraju i za granicą. W krótkich żołnierskich słowach: żeby byli najlepiej przygotowani do wykonywania zadań.

Szanowni Panowie! Wszystkiego najlepszego w Dniu Nauczyciela. Życzymy otwartych umysłów na wiedzę i sukcesów w dążeniu do perfekcji.