Hercules Poirot i frytki, czyli Dni Belgijskie w Poznaniu

Detektywa stworzonego przez Agathę Christie znają pewnie wszyscy. Ale kto wie, że Smerfy to także produkt belgijski i że to w tym właśnie kraju wymyślono saksofon? Zapraszamy na Dni Belgijskie w Poznaniu!

Dni Belgijskie to cykl spotkań, podczas których będzie można poznać kulturę, kuchnię oraz biznes jednego z najbardziej innowacyjnych krajów w Europie – Belgii.  
– Belgia, choć mała, jest jednym z najciekawszych państw Europy – mówi Małgorzata Napierała–Vincent, General Manager BBC. – To właśnie ten kraj jest ojczyzną Herkulesa Poirot, czy frytek jadanych z majonezem. Smerfy oraz saksofon również narodziły się w Belgii. O tych i wielu innych ciekawostkach związanych z krajem bezpłatnych i w całości oświetlonych autostrad będzie można posłuchać podczas Dni Belgijskich.

Dni Belgijskie w Polsce odbywają się już po raz piętnasty, ale w stolicy Wielkopolski gości po raz pierwszy i to ma duże znaczenie dla Poznania.
– Kraj o stopniu innowacyjności wyższym niż Chiny, Szwajcaria czy Kanada – zwraca uwagę Rafał Łopka z biura prasowego prezydenta Poznania. – Na powierzchni ponad 30 000 km2 znajdują się siedziby NATO, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Ale i Poznań jest dla Belgów ważnym miastem.
– To przecież rejon niezwykle przedsiębiorczy i ma ogromny potencjał – mówi Marcin Grygierek, jeden ze współorganizatorów imprezy. – Poza tym Wielkopolska ma wiele wspólnych cech z Belgią: podobny obszar, podobny jest też duch wspólnoty i przedsiębiorczości. W Poznaniu i regionie jest sporo inwestycji belgijskich, a wielu przedsiębiorcom poznańskim udało się zaistnieć na belgijskim rynku.

To dlatego Dni Belgijskie w Poznaniu to przede wszystkim cykl konferencji, seminariów i spotkań biznesowych. Dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń polsko-belgijskich, narodowy biznes nabierze nowego napędu. Organizatorzy przygotowali m.in. dedykowane dla biznesu CEO Forum (7 listopada). W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział gość specjalny – Minister Skarbu Państwa – Włodzimierz Karpiński. Z kolei przedstawiciele branży logistycznej podczas Sharing experinces on Logistics (24 października ) będą mieli okazję do wymiany doświadczeń nt. logistyki w Polsce i polsko-belgijskiej współpracy w tym zakresie.

Ale poza spotkaniami typowo biznesowymi nie zabraknie tu też atrakcji dla mieszkańców. Będzie Festiwal Filmów Belgijskich w kinie Muza, podczas którego miłośnicy belgijskiej sztuki filmowej będą mogli obejrzeć 6 obrazów, w tym nagrodzony na zeszłorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym „Tango libre” oraz obecny od niedawna na polskich ekranach film „W kręgu miłości”. Codziennie można obejrzeć dwa filmy: jeden produkcji frankofońskiej, a drugi flamandzkiej. Darmowe bilety na pokazy będzie można odebrać w kinie Muza od 26 października.

26 października odbędzie się koncert belgijskiej pianistki Inge Spinette oraz polskiej śpiewaczki operowej Kingi Borowskiej występującej m.in. w „Romeo i Julii” w Operze Royal de la Monnaie w Brukseli. Obie artystki, młode i utalentowane, miały już kilkukrotnie okazję występować wspólnie na scenie, a tym razem spotkają się w Poznaniu, w Hotelu IBB Andersia, który jest współorganizatorem wydarzeń w Poznaniu.

Powstanie także polsko-belgijski… mural.
– Mural zostanie namalowany na ścianie budynku przy ulicy Rolnej 8 a – wyjaśnia Marcin Grygierek. – Będzie go malował belgijski artysta i mamy nadzieję, że nie tylko sam mural, a le i jego powstawanie będzie atrakcją dla poznaniaków.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Belgijska Izba Gospodarcza (BBC) oraz Ambasada Belgii i przedstawicielstwa ekonomiczne Regionów: Brukseli, Flandrii i Walonii.

Zobacz program Dni Belgijskich!

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.