Straż pożarna z historią i… nagrodą

Od ulicy jej w ogóle nie widać. Dopiero zaglądając przez bramę na podwórze szpitala klinicznego przy ul. Grunwaldzkiej – dawnego wojskowego – widać przepiękny i pięknie odrestaurowany budynek straży pożarnej. Jego urodę i jakość remontu docenili poznaniacy: w plebiscycie „Fasada Roku 2013” otrzymał główną nagrodę.

Budynek stoi od ponad 100 lat przy ulicy Grunwaldzkiej 16a. Zbudowano go w 1908 roku, gdy granice Poznania poszerzyły się o nowe dzielnice. Pierwsze pojazdy mechaniczne pojawiły się w jednostce w 1922 roku, a w okresie wojny od 1939 do 1945 roku przejęta została przez niemiecką straż pożarną. Tak w skrócie można przybliżyć historię straży pożarnej przy Grunwaldzkiej – obecnie ma tam siedzibę Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 w Poznaniu.

– Od 1945 roku zbyt wiele się tu nie działo, były pojedyncze remonty wewnątrz budynku, jednak dopiero w 2010 roku rozpoczęła się renowacja całego obiektu – mówi Przemysław Dorna, dowódca jednostki. – To dzięki niej po wielu latach ponownie możemy z niego w pełni korzystać.

Na odnowienie zabytkowego budynku przeznaczono 12 milionów złotych, z czego 4 miliony dało miasto. Dużo? Wcale nie.
– Należy pamiętać, że jest to obiekt bardzo stary i znajduje się pod stałym nadzorem konserwatora zabytków – podkreśla Witold Rewers, komendant miejski PSP w Poznaniu. – Zważywszy na tę okoliczność i na ilość wyremontowanych pomieszczeń oraz remont fasady kwota ta nie jest wcale wygórowana.

30 października właśnie w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ulicy Grunwaldzkiej 16a spotkali się radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, by zobaczyć efekt remontu jednostki, zapoznać się z jej działalnością i obejrzeć wyposażenie.

A było co oglądać, bo choćby ze względu na rozległość obszaru znajdującego się pod opieką tej jednostki sprzętu musi być dużo. Obecny rejon chroniony przez JRG 2 to dzielnice Poznania takie jak Grunwald i Jeżyce, a także gminy Dopiero, Buk i Tarnowo Podgórne, w powiecie poznańskim. Pracuje tu ponad 50 funkcjonariuszy, a pod względem wyjazdów do działań ratowniczych ta jednostka zajmuje pierwsze miejsce w mieście. Rocznie jest ich między 1300 a 1500!
– Na wyposażeniu jednostki znajdują się dwa samochody gaśnicze, drabina mechaniczna o długości 32 metrów, samochód lekki ratownictwa rozpoznawczego, samochód ratownictwa technicznego oraz przyczepa medyczna – wymienia dowódca.

W szóstej odsłonie plebiscytu „Fasada Roku 2013” w kategorii budynek po rekonstrukcji i adaptacji to właśnie JRG 2 w Poznaniu jury przyznało główną nagrodę, co strażaków bardzo ucieszyło.
– Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia – przyznaje komendant Rewers.

Warto wybrać się na wycieczkę w okolice Grunwaldzkiej i obejrzeć ten wyjątkowo piękny budynek. Bo co prawda w środku zobaczyć się go pewnie nie uda – wycieczki raczej przeszkadzałyby w akcjach strażakom, a jak wiadomo, wyjazdów do pożarów mają sporo – ale warto zobaczyć tę wyjątkowo piękną i pięknie odrestaurowaną fasadę.