Czy w Poznaniu powstanie Skwer Wybitnych Wielkopolan?

Historycy Mateusz Hurysz i Jędrzej Oksza-Płaczkowski, który jest także wiceprzewodniczącym Rady Osiedla Stare Miasto, przygotowali projekt utworzenia Skweru Wybitnych Wielkopolan i towarzyszącego mu szlaku, który upamiętniałby zasłużonych Wielkopolan.

– W Poznaniu nie ma miejsca, które w jednym miejscu zjednoczyłoby zasłużonych Wielkopolan z okresu zaborów i początku II RP – tłumaczą pomysłodawcy szlaku i skweru.

Ich zdaniem doskonale do tego celu nadają się aleje Karola Marcinkowskiego ze względu na swoje położenie na trasie: Dzielnica Cesarska, ulica św. Marcin i ul. 27 Grudnia, Stary Rynek a Ostrów Tumski. A miejsce na wysokości Muzeum Narodowego i placu Wolności, gdzie ostatnio utworzono skwer, jest doskonałym punktem wyjścia do rozpoczęcia szlaku wybitnych Wielkopolan, który ciągnąłby się w kierunku pomnika Karola Marcinkowskiego.

– Po obydwóch stronach wzdłuż wytoczonej trasy pieszej w odpowiedniej odległości umieściłoby się popiersia największych Wielkopolan tamtych czasów – wyjaśniają autorzy pomysłu. – Idea jest taka, aby wyróżnić wybitnych Wielkopolan z różnych dziedzin oraz obszarów życia, którzy poprzez swoje talenty i ciężką pracę pomagali innym, jak również służyli narodowi pielęgnując polskość. Składa się na to szlak 24 popiersi, które tworzą ze sobą 12 par (będą one stały naprzeciwko siebie) związanych ze sobą tematycznie. Wszystkie popiersia są tych samych rozmiarów i osadzone na takich samych cokołach. Posiadają imię i nazwisko oraz lata życia Wieczorem są podświetlane. Umieszczenie popiersi powinno mieć logiczny układ: pary powinny się zaczynać od osób, gdzie ich największe zasługi przypadają w okresie najwcześniejszym, przy czym prawa strona zarezerwowana jest dla postaci starszej wiekiem. Ostatnie pary tworzyć będzie Taczak – Dowbor Muśnicki i Drwęski – Ratajski.  

Kto znalazłby się w tej swoistej alei sławy? Z pewnością Józef Wybicki, autor polskiego hymny, Jan Henryk Dąbrowski, twórca Legionów Polskich, Wojciech Bogusławski, twórca teatru polskiego i Karol Kurpiński, ojciec polskiej opery, Edward Raczyński, Tytus Działyński, wybitni filantropi i działacze, Ryszard Berwiński i Adam Asnyk, poeci i publicyści, Dezydery Chłapowski, Gustaw Potworowski, Augustyn Szamarzewski, Piotr Wawrzyniak – liderzy pracy organicznej, wybitni lekarze Ludwik Gąsiorowski i Teofil Matecki, August Cieszkowski, Karol Libelt jako działacze społeczni i polityczni, dowódcy Powstania Wielkopolskiego Stanisław Taczak i Józef Dowbor-Muśnicki, podróżnicy Paweł Edmund Strzelecki i Stefan Szolc-Rogoziński oraz pierwsi poznańscy prezydenci Jarogniew Drwęski i Cyryl Ratajski. W alei reprezentowane byłyby także kobiety: Klaudyna z Działyńskich Potocka oraz Emilia Sczaniecka, patriotki i działaczki społeczne.
 
Skwer „Wybitnych Wielkopolan” formalnie zaczynać będzie pomnik Hipolita Cegielskiego, a kończyć będzie pomnik Karola Marcinkowskiego. Nad realizacją przedsięwzięcia czuwać będzie Rada Osiedla Stara Miasto w Poznaniu. Akces swój nad pracami doprowadzającymi do postawienia pierwszych popiersi gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (1755-188) i Józefa Wybickiego (1747-1822) wyraziło Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.