Czy na Wildzie będzie muzeum? Radni osiedla mówią: tak!

Czy w zajezdni na ul. Madalińskiego może powstać muzeum poznańskiej komunikacji? Nad tym będą się zastanawiać uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu “otwarte”, a kibicują mu z całego serca radni osiedla Wilda.

Spotkanie odbędzie się 26 lutego (środa) o 18.00 w zajezdni MPK przy ul. Madalińskiego na Wildzie, a jego tematem jest zagadnienie, czy w zajezdni na ul. Madalińskiego może powstać muzeum poznańskiej komunikacji.

– Słynna zajezdnia przy Gajowej przeszła już do historii – mówi Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. – Z komunikacją miejską nie będzie mieć nic wspólnego. Tymczasem kolekcja poznańskich dawnych tramwajów powiększa się i wciąż nie ma swojej siedziby. Kierujemy więc wzrok na inną, dożywającą swoich zawodowych dni placówkę – zajezdnię i warsztaty na Wildzie: przy Pamiątkowej i Madalińskiego.

W tym miejscu kończy się zwarta zabudowa mieszkaniowej Wildy, by ustąpić chaosowi ul. Hetmańskiej i fabrycznym budynkom Ceglorza.
– Warto zapoznać się z tą wyjątkową przestrzenią, do której wstęp mają zazwyczaj tylko pracownicy MPK – zachęca radny Wiśniewski. – W murach zajezdni z lat 40. zastanowimy się czym może stać się ona w przyszłości. Czy to właściwe miejsce na muzeum komunikacji i techniki połączone z – pozbawionym dziś stałej siedziby – muzeum motoryzacji? A może ta przestrzeń w inny sposób może stać się silnym punktem na mapie Wildy ubogiej w miejskie, muzealne i kulturalne atrakcje? Może powinna ulec zupełnej metamorfozie? Skoro zaś wskazujemy na muzeum to porozmawiajmy przy okazji o tym, jakie być powinny muzea współczesnego Poznania. Czy dobrze wykorzystujemy ich zbiory i potencjał edukacyjny oraz turystyczny? Może muzealne placówki potrzebują daleko idących zmian i przekształceń? Nietypowa przestrzeń ostatniej śródmiejskiej i starodawnej już zajezdni może podsunąć nam pomysły, na które nie wpadlibyśmy gdzie indziej.

Spotkanie jest organizowane przy współpracy z MPK, a swoją obecność zapowiadają też radni osiedla Wildy, którzy bardzo kibicują tej inicjatywie.

Uwaga! Ze względów organizacyjnych uczestnicy spotkania proszeni są o przyjście o 17.45 od strony wjazdu od ulicy Hetmańskiej.
Akcji “Otwarte” patronują: Komisja Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, Stowarzyszenie Inner Art, Kino Grunwald.