ZDM informuje: ogródki gastronomiczne od 1 kwietnia

Wprawdzie wielu właścicieli lokali na Starym Rynku, gdy pogoda sprzyja, wystawia już po kilka stolików i krzeseł dla klientów – jednak oficjalnie sezon ogródkowy rusza 1 kwietnia. A Zarząd Dróg Miejskich przypomina, jakie warunki trzeba spełnić, by móc wystawić ogródek.

Zezwolenia na działalność ogródków gastronomicznych wydaje zarządca terenu. Zarządca to właściwa jednostka organizacyjna Miasta Poznania, zarządzająca określoną nieruchomością będącą terenem miejskim, np: Estrada Poznańska (administruje płytą Starego Rynku i placu Wolności), Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego „Geopoz”, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, Zarząd Zieleni Miejskiej, Poznański Ośrodek Sportu i Rekreacji, Zarząd Dróg Miejskich. Natomiast informację o aktualnym zarządcy określonej nieruchomości będącej terenem miejskim można uzyskać w Zarządzie Geodezji i Katastru Miejskiego „Geopoz”.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Poznania z dnia 30 sierpnia 2011 zmieniająca Uchwałę Rady Miasta Poznania z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych w granicach administracyjnych miasta Poznania stawki opłat za zajęcie 1 m² pasa drogowego za 1 dzień, zróżnicowane zostały według stref:

• strefa staromiejska – obejmuje obszar ograniczony ulicami: Solną, Wolnica, Małe Garbary, Garbary, Podgórną, Alejami Marcinkowskiego; stawka opłaty wynosi 1 zł;
• strefa śródmiejska – obejmuje obszar ograniczony ulicami: Podgórną, Garbary, Strzelecką, Królowej Jadwigi, Matyi, mostem Dworcowym, Roosevelta, Nowowiejskiego, Solną, Alejami Marcinkowskiego;stawka opłaty wynosi 80 gr;
• strefa pośrednia – obejmuje obszar przylegający do strefy staromiejskiej i śródmiejskiej, ograniczony ulicami: Lechicką, Witosa, Niestachowską, Żeromskiego, Przybyszewskiego, Reymonta, Hetmańską, Żegrze, Chartowo, Dymka, Browarna, Światopełka, Warszawską, Wyszyńskiego oraz rzekami Cybiną i Wartą od mostu Mieszka I do mostu Lecha;stawka opłat wynosi 60 gr;
• strefa peryferyjna – obejmuje obszar pomiędzy strefą pośrednią a granicą miasta Poznania; stawka opłaty wynosi 40 gr.

Sezon na ogródki rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 30 września z możliwością przedłużenia do końca 30 października danego roku.
Podmioty występujące o decyzję administracyjną na lokalizację ogródka w obszarze objętym nadzorem konserwatorskim muszą przedstawić zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków na projekt ogródka. Powinny również zapoznać się z miejskimi planami zagospodarowanie przestrzennego i jego wymogami.

Tryb przyznawania oraz zasady urządzania i funkcjonowania ogródków gastronomicznych określa Zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania, ze zmianami. Warto wymienić kilka z nich:
– ogródek winien być wyposażony w kosze na śmieci. Kosze powinny być codzienne opróżniane i okresowo dezynfekowane,
– operator winien dbać o czystość i porządek na terenie ogródka i w odległości 2 metrów od jego granicy,
– na widocznym miejscu musi być umieszczona informacja o dostępnych toaletach, z których mogą korzystać klienci danego ogródka.

W tym roku ogródki na Starym Rynku, jak zapewnia Tomasz Karczewski, dyrektor Estrady, nie będą już przypominać namiotowych miasteczek – zgodnie z umowami podpisanymi z najemcami będą musiały być w ciągu dnia, od godziny 9 do 21, odsłonięte.

Dodatkowe informacje dotyczące ogródków gastronomicznych w pasie drogowym znaleźć można na stronie ZDM, w zakładkach “Jak załatwić sprawę” lub “Ogródki gastronomiczne w pasie drogowym.