Skwer jak kwiat powstanie na Piątkowie

Czy deweloper przy okazji budowy osiedla mieszkaniowego może stworzyć skwer dla okolicznych mieszkańców? Okazuje się, że może – i coraz częściej z tej okazji korzysta. Kolejnym przykładem takiego działania jest inwestor osiedla Botanika, który dodatkowo zaangażował studentki z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Oczywiście studentki owe nie zostały zaangażowane do projektowania skweru w ramach zajęć na uczelni – zamiast tego firma UWI, czyli inwestor osiedla Botanika, ogłosił konkurs architektoniczny na koncepcję skweru, mającego powstać właśnie przy nowym osiedlu dewelopera. Skwer nie będzie jednak przestrzenią zamkniętą – ma służyć także mieszkańcom bloków, które już istnieją na osiedlu Bolesława Śmiałego.

Na konkurs nadesłano 6 prac – za najciekawszą jury uznało koncepcję autorstwa Joanny Prackiej i Joanny Przybyły, studentek V roku architektury krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym. Studentki za punkt wyjścia przyjęły kształt Strelicji Królewskiej, specyficznej rośliny, której kwiaty charakteryzują się żywymi kolorami i strzelistymi płatkami.

– Układ skweru podzielony jest na 3 strefy funkcjonalne. Projektując go, dbałyśmy o to, żeby każdy przychodzący mógł znaleźć coś dla siebie – opowiada Joanna Przybyła. – Jest coś dla dorosłych, miejsce do biernego odpoczynku, do czynnego, coś dla dzieci…

– Są kolory, które przyciągają. Są bezpieczne rośliny, które nie kłują i nie są trujące – dodaje Joanna Pracka. – Uznałyśmy, że Strelicja Królewska jest bardzo interesującym okazem, z którego można wyciągnąć wiele fajnych kształtów. Wpisałyśmy w te kształty przede wszystkim ścieżki, układ placu zabaw i układ siłowni na świeżym powietrzu.

Prace nad skwerem o obszarze 35 arów zajęły dziewczynom ok. 4-5 tygodni. Jak same studentki zapewniają, nie był pomiędzy nimi sporów o zastosowane rozwiązania.
– Co dwie głowy to nie jedna. Mamy wiele pomysłów i zanim dojdziemy do tego, który nas obie zaspokoi, to troszkę to trwa. Nie było między nami sytuacji konfliktu. Każda liczy się ze zdaniem drugiej i bardzo to szanujemy. Z tego powodu idzie nam dość przyjemnie – podkreśla Joanna Pracka, a jej koleżanka dodaje: – Na pewno jeśli jedna ma jakiś pomysł to musi drugą do niego przekonać. Nie ma tak, że wymyślamy coś i na pewno będzie to w projekcie.

Przed studentkami teraz praca nad końcowym projektem budowlanym i różne ustalenia z inwestorem, czyli firmą UWI. Dziewczyny podkreślają jednak, że już na tym etapie prac współpraca układa się bardzo dobrze.
– Nic nie jest nam na siłę narzucone, widać tę współpracę i również widać, że inwestor ma na względzie to, aby nie ingerować, ale dać nam pole do tego, aby ten projekt faktycznie zrealizować według naszego zamierzenia – podkreśla Joanna Pracka.

Koszt realizacji skweru szacowany jest na ok. 300-400 tys. zł. Jego wykonanie musi być skoordynowane z przebiegiem budowy osiedla Botanika.
– Potrzebujemy też czasu, by dopracować sam projekt skweru pod względem technicznym – informuje Jacek Cenkiel, prezes UWI Inwestycje. – Mała architektura musi gwarantować bezpieczeństwo, a roślinność musi odpowiadać warunkom glebowym i klimatycznym.

Konkurs został zorganizowany przez firmę UWI Inwestycje, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Poznańską Spółdzielnię Mieszkaniową. Zwycięska koncepcja zostanie zrealizowana ze środków inwestora osiedla Botanika. Wyniki zostały ogłoszone już w lutym 2014 roku, ale uroczyste wręczenie nagród nastąpiło dopiero  25 marca.