Zaczynają się targi Sawo

Najnowocześniejsze technologie ratownictwa, najnowszy sprzęt i oczywiście pokazy strażackich umiejętności – wszystko to czeka na tych, którzy wybiorą się na kolejną imprezę targową: także Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa Sawo, które rozpoczną się 9 kwietnia.

Tegoroczna edycja zgromadzi wystawców z 22 państw, którzy zaprezentują przekrojową i obfitującą w nowości ofertę. Wyróżnikiem targów Sawo jest ich wymiar edukacyjny. Bogaty program konferencji, dyskusji panelowych i specjalistycznych pokazów został przygotowany przez patronów i partnerów targów – instytucje i urzędy państwowe, instytuty naukowe, stowarzyszenia oraz prasę branżową.

W ramach debiutującej na Sawo Akademii Safety Managera odbędą się 3 bloki konferencji: „Postawa i motywacje”, „Praktyczne rozwiązania” oraz „Partnerstwo i rozmowa”. Dodatkowo będzie możliwość zapoznania się z dobrymi praktykami w nieszablonowym ujęciu: w postaci sesji plakatowej, którą tworzy kilkadziesiąt plakatów prezentujących Dobre Praktyki w dużych polskich przedsiębiorstwach. W trakcie sesji plakatowej będzie możliwość spotkania się z managerami promującymi współczesne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa pracy, prawne i związane z wdrażaniem systemów zarządzania bezpieczeństwem lub programów aktywizujących.

Podczas konferencji „Badanie przyczyn i skutków pożarów w zakresie wymagań techniczno-budowlanych” poruszane będą zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej problematyki dochodzeń pożarowych w odniesieniu do case study zdarzeń, w których przyczyną powstania i rozprzestrzeniania się pożaru były nieprawidłowości techniczno-budowlane. Referaty prezentować będą pracownicy naukowi. Konferencja kierowana jest do przedstawicieli producentów zabezpieczeń przeciwpożarowych, strażaków zajmujących się zagadnieniami kontrolno-rozpoznawczymi i operacyjnymi, biegłych sądowych dziedzin związanych z ustalaniem przyczyn powstawania pożarów, przedstawicieli jednostek naukowych, studentów uczelni technicznych, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń ppoż., policjantów wydziałów dochodzeniowo-śledczych i pionów techniki kryminalistycznej oraz wszystkich właścicieli i zarządców nieruchomości mieszkalnych i produkcyjno-magazynowych.

Odbędą też strażackie manewry ratownictwa medycznego, które będą nawiązywać do formuły „World Rescue Challenge”. Wezmą w nich udział czteroosobowe zastępy reprezentujące Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze komend miejskich i powiatowych Państwowej Straży Pożarnej z województwa wielkopolskiego wraz z Koordynatorami Ratownictwa Medycznego poziomu powiatowego w charakterze obserwatorów.

Zastępy przystąpią do pozorowanych zadań z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, zorganizowanych w pawilonie 3A. Na każdym stanowisku pozoracji znajdować się będą instruktorzy – ratownicy medyczni, oraz pozoranci. Rola instruktora polegać będzie na kontrolowaniu prawidłowości postępowania oraz udzielaniu wskazówek i omawianiu ewentualnych błędów. Strażacy w „umundurowaniu bojowym” posługiwać się będą zestawem PSP R-1 i R-2. Organizatorzy przygotowali punkty z rozmaitymi zdarzeniami od oparzeń i złamań po skomplikowane uszkodzenia ciała, kiedy np. w brzuch poszkodowanego wbił się głęboko stalowy pręt, doszło do poparzenia, porażenia prądem, zatrzymania akcji serca, czy zatrucia tlenkiem węgla lub inną substancją chemiczną. Chcąc zapoznać się ze zmaganiami strażaków, należy podążyć „szlakiem” ich zadań i przy tej okazji zaobserwować jak udzielać pierwszej pomocy. W manewrach uczestniczyć będą również niemieccy strażacy z Hanoweru.

Jedną z atrakcji targów SAWO będą rozwiązania techniczno-organizacyjne w obszarze ratownictwa medycznego prezentowane przez strażaków z Zawodowej Straży Pożarnej w Hanowerze. Zagadnienie jest ciekawe, gdyż w Hanowerze istnieje tylko jedna służba ratownicza, która jest odpowiedzialna za przyjmowanie i obsługę wszystkich zgłoszeń ratunkowych oraz za likwidację wszelkiego rodzaju zagrożeń, a także za obsługę karetek pogotowia. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szpital na kółkach – zbudowany na bazie autobusu specjalistyczny pojazd ratowniczy do obsługi wypadków masowych.