Marsz Rotmistrza Pileckiego: stowarzyszenie Koliber wydało oświadczenie

Nacjonalistyczny i szowinistyczny – tak politycy Twojego Ruchu ocenili tegoroczny Marsz Rotmistrza Pileckiego, który 11 maja przeszedł przez Poznań. Organizatorzy marszu ze stowarzyszenia Koliber wydali w odpowiedzi oświadczenie.

Oto jego treść:
Z nieskrywanym zażenowaniem i smutkiem przyjęliśmy wypowiedzi polityków skrajnie lewicowego Twojego Ruchu na temat organizowanego przez Stowarzyszenie KoLiber Poznańskiego Marszu Rotmistrza. Najwyraźniej słabnące poparcie dla partii komika z Biłgoraju sprawiło, że jej kandydaci w obliczu nadchodzących wyborów chwytają się wszelkich możliwych sposobów na to, by zaistnieć w mediach.
W związku z powyższym, pomimo wątpliwego poziomu działań Twojego Ruchu, uznaliśmy, że należy wyrazić stanowczy sprzeciw dla tego typu praktyk.

W pierwszej kolejności pragniemy przypomnieć, że Marsz Rotmistrza jest wydarzeniem całkowicie apolitycznym. Jako organizatorzy wyraźnie to podkreślaliśmy, gdy zapraszając na manifestację, prosiliśmy uczestników o nie przynoszenie transparentów zawierających symbole partyjne oraz hasła odnoszące się do bieżącej polityki. Marsz Rotmistrza to miejsce dla wszystkich ludzi, którym bliskie są takie wartości jak patriotyzm i pamięć o naszych bohaterach, niezależnie od tego jakie poglądy na inne sprawy wyznają. Dlatego też manipulacją i przekłamaniem jest próba przyczepiania uczestnikom Marszu łatki nacjonalistów.

Całkowitą aberracją jest twierdzenie, że „Marsz przerodził się w manifestację nacjonalistyczną i szowinistyczną” ze względu na skandowane na nim hasła. Wbrew bowiem tezom działaczy Twojego Ruchu, treści, które wzbudziły w nich takie oburzenie, nie mają nic wspólnego ani z nacjonalizmem ani tym bardziej z szowinizmem. „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” oraz “a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści” to doskonale znane antykomunistyczne okrzyki, wnoszone na wszelkich manifestacjach upamiętniających ofiary komunistycznych zbrodni. Zastanawiające jest to, że politycy Twojego Ruchu poczuli się tak bardzo urażeni hasłami wymierzonymi przeciwko ideologii, której piewcy w bestialski sposób torturowali i zamordowali Witolda Pileckiego i wielu innych niezłomnych bohaterów. Nie bez powodu Rotmistrz stwierdził, że przy tym, co spotkało go z rąk stalinowskich bestii, nawet Oświęcim był igraszką. Obecność na Marszu haseł o silnym zabarwieniu antykomunistycznym jest więc w tym kontekście czymś naturalnym i oczywistym. Tym bardziej, że komunizm, w przeciwieństwie do narodowego socjalizmu, czyli drugiego zbrodniczego okupanta, z którym niezłomnie walczył Witold Pilecki, do dziś nie doczekał się swojej Norymbergi.

Dlaczego z takim samym oburzeniem politycy Twojego Ruchu, udający teraz troskę o pamięć o Rotmistrzu, nie reagowali nigdy na wielokrotnie pojawiające się między innymi na łamach Gazety Wyborczej publikacje atakujące Żołnierzy Wyklętych? Warto wśród nich chociażby wymienić porównywanie przez Gazetę Wyborczą słów „Inki”, która zginęła z okrzykiem na ustach „Niech żyje Polska!”, do śmierci nazistów umierających z okrzykiem „Heil Hitler!”. W podobnym tonie w dzienniku Agory pojawiało się całkiem sporo artykułów, które miały na celu zdyskredytowanie środowisk patriotycznych w oczach opinii publicznej i oczernianie Żołnierzy Wyklętych. W tym właśnie kontekście należy umieścić trzecie z haseł, które tak oburzyło działaczy Twojego Ruchu, a mianowicie skandowane pod siedzibą Gazety Wyborczej słowa „kłamstwa Michnika, wyrzuć do śmietnika”.

Wyrażamy również ubolewanie, że politycy Twojego Ruchu nie zwrócili uwagi na to, że na Marszu zdecydowanie dominowały hasła chwalące Rotmistrza i innych Niezłomnych, a także dziękujące im za walkę o wolność.

Rotmistrz Witold Pilecki to jedna z najwybitniejszych postaci historii najnowszej, rycerz bez skazy, który do końca walczył o Wolną Polskę. Dlatego też cieszymy się, że dane nam było już po raz trzeci zorganizować Poznański Marsz Rotmistrza i że Prezydent Miasta Poznania objął go swoim patronatem honorowym. Dziękujemy za wsparcie naszemu Miastu, które stanęło na wysokości zadania i z dużą życzliwością wsparło inicjatywę upamiętnienia Witolda Pileckiego. Mamy nadzieję, że polityczne zaczepki skrajnie lewicowego folkloru z Twojego Ruchu w żaden sposób nie wpłyną na podejście Magistratu do Poznańskiego Marszu Rotmistrza.

Podsumowując, mamy nadzieję, że oburzenie działaczy Twojego Ruchu na antykomunistyczne hasła uczestników Marszu Rotmistrza wynika jednak bardziej z braku znajomości historii, niż z cynicznej gry wyborczej. W związku z tym, w celu uchronienia polityków Twojego Ruchu przed podobnymi kompromitującymi wystąpieniami, niniejszym pragniemy serdecznie zaprosić ich działaczy do wzięcia udziału w lekcjach o Rotmistrzu Pileckim, organizowanych przez Stowarzyszenie KoLiber.

Tomasz Pułról Prezes Oddziału Poznań Stowarzyszenia KoLiber