Kąpiel na upał? Uważajcie na sinice!

W taki upał nie ma nic lepszego niż kąpiel w chłodnej wodzie. Jeśli jednak wybieramy wodę z jeziora – sprawdźmy, czy nie ma w niej sinic. Kąpiel w takiej wodzie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jak przypomina Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Po czym poznać, że w wodzie kwitną sinice? Woda jest wtedy mętna, ma zmienioną barwę, często też zapach, co świadczy o silnym zakwicie glonów, a zwłaszcza sinic w zbiornikach wodnych. Kwitnienie powstaje w około 2 dni i utrzymuje się przez około 5 do 7 dni. Barwniki sinic wywołują przy kontakcie ze skórą człowieka stan zapalny (rumień), pokrzywkę i wypryski. Pokrzywka może przybrać formę zlewających się pęcherzy. Przypadkowe połknięcie wody z sinicami może spowodować bóle brzucha, biegunkę i wymioty.

Duże ilości sinic w zbiornikach wodnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, gdyż produkowane przez te jednokomórkowe organizmy toksyny uszkadzają wątrobę i układ nerwowy człowieka. Nie lekceważmy więc zakazów spowodowanych ich pojawieniem się w wodzie, choćby zakazu kąpieli. Jeśli już zawiedzie zdrowy rozsądek i złamiemy zakaz kąpieli w wodzie z sinicami, to przynajmniej należy dokładnie spłukać całe ciało pod bieżącą wodą, umyć włosy, dokładnie wyprać kostium kąpielowy, bo w jego załamaniach mogą pozostać komórki sinic.